Füttyös Gyuri a „60-as években hozzátartozott a fővároshoz. Azóta már legenda lett a svájci sapkás, kissé hóbortos figura, aki felbukkant egész Budapesten, volt aki a Belvárosban látta, de a budaiak is esküsznek rá, hogy gyakran barangolt a Móricz Zsigmond körtér környékén. Összecsavart Esti Hírlappal csapott a nők fenekére, majd fütyörészve tovább állt. 1995-ben látták utoljára, de emlékét egy Facebook csoport is őrzi.
– Adj egy bélást! – nyújtotta a kezét a kétforintosra várva. A presszókban felhajtotta a vendégek kávéját, összesodort újságjával rácsapott a nők hátsójára, végigcsapkodta a fodrászüzletek búráit, majd füttyögve nekiindult. Soha nem ment sehová, mégis mindig úton volt. A legismertebb városi legenda, Füttyös Gyuri valamikor a ’60-as években tűnt fel a fővárosban.
– Egy biztos, erzsébetvárosi volt, itt élt és itt is halt meg – szögezte le Bóka László várostörténész, aki elárulta: nagyon szeretné, ha ebben a városrészben állna egy Füttyös Gyuri szobor. – Gyuri története azért él még mindig, mert az emberek imádják a legendákat, ápolják, továbbadják. A városi legenda a ma népmeséje, amit, ha nem is a fonóban, de blogokban és a közösségi oldalakon gyakran mesélgetünk. Rejtély kell és titokzatosság az embereknek, valami, ami téma lehet, ami felett össze lehet kacsintani.
Füttyös Gyurit Kováts Kriszta is megénekelte, Gothár Péter Ajándék ez a nap című filmjében pedig - egy pillanatra - önmagát alakítja a Felszabadulás téri aluljáróban. Van, aki szerint Téglás János volt az igazi neve, mások úgy emlékeznek, Szabó Györgynek hívták. Azt is mesélik, valaha mérnök volt. Vagy autófényező.
Állítólag megjárta a „bolondok házát” is. Talán még 1956-ben kapott légnyomást, a Móricz Zsigmond körtér egyik átjáróházában. Két nővére Belgiumba költözött, azt mesélték, őt is magukkal vitték, de haza kellett hozni, annyira vágyott Budapestre. Az emberek szerették ezt a habókos, élesen fütyülő figurát, aki harsány volt ugyan, de soha nem bántott senkit. Sőt, egyfajta elismerésnek számított, ha valakinek rácsapott a popsijára.
Azt beszélik, a Keleti pályaudvarnál halt meg, az aluljáróban. Legalábbis ott látták őt utoljára, 1995-ben. Sokan állítják: agyvérzést kapott. Mások tudni vélik, hogy vidékre költözött, de Füttyös Gyuri legendájából kiindulva, ennek az állításnak van a legkisebb realitása, hiszen ő biztosan nem hagyta volna el Budapestet.
Az In memoriam „Füttyös Gyuri” Facebook csoportban sokan emlékeznek rá egy-egy bejegyzéssel.
„Füttyös Gyuri hozzá tartozott Budapest „nevezetességeihez”, hiszen szinte mindenki tudta a városban, hogy ott kószál füttyögve, összehajtott újsággal a kezében, nap mint nap. Ismert lett, amolyan „szocialista celeb”. Egyszer engem is elért az a „megtiszteltetés”, hogy kiválasztotta formás kis hátsómat a járókelők közül, és rácsapott. Esküszöm, ha nem teszi, megsértődöm, elvégre az én fenekem is ért annyit, mint bárki másé, nem igaz?! Füttyös Gyuri a saját világában élt, amit nem zavarhatott, kavarhatott fel senki és semmi, számára így volt „kerek” a világ, szó szerint... Meggyőződésem, hogy tökéletesen boldog volt, azt tehette, ami neki jól esett, bántódás nélkül. Megszokták, elfogadták, megkedvelték a budapesti emberek. Valahol ez is egy teljesítmény, egy produktum. Hiszen a mai napig emlékszünk arra, ki is volt ő „– írta Gabriella.
„Hatvanas évek végén, hetvenes évek elején minden délután elment a Kosztolányi Dezső téri játszótér mellett, aztán áttért a Bocskai út páratlan oldalára és ment a Fehérvári út felé. A Karinthy úton is láttam. Mindig sietett. Ez az újsággal enyhén odacsapás olyasmi volt, mint a későbbi falfirkálóknál a taggelés. Fiúk, férfiak nem érdekelték, azokat kikerülte. Ártalmatlan bolondnak tartottuk. Később egy rádióműsorban is hallottam róla, talán Budapesti legendák, vagy ilyesmi cím alatt. Ha egész nap járkált, miből élt?” - gondolkodott el Erzsébet.
„1979-ben zöldfülű taxisként egy rövid távolságra még el is fuvaroztam. Ő integetett én megálltam egy tuti fuvar reményében. De mikor elkezdett fütyörészni akkor már tudtam ki ő.” - emlékezett János.
„Sorban álltam a műjégre, leszállt a troliról végigcsapott a lányok fenekén. Felment a presszóba, rácsapott a cégérre, a pincér fejére és bevonult a presszóba, mindezt persze csíkos fürdőköpenyben, papucsban hanyag eleganciával.” - sorolta Béla.
„A Szentkirályi utcában laktam. A Rákóczi úton párszor a fenekemre csapott. Ártatlan, ártalmatlan ember volt. Szegény Gyuri, ha tudná, hányan emlékszünk rá szeretettel.” - mondta Ágnes.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre