Engedélyezték a magyar hatóságok a CanSino és a CoviShield nevű koronavírus elleni oltóanyagok használatát. Ezzel már 8-féle vakcina kapott zöld utat itthon.
Versenyt futunk az idővel, a brit mutáns vírus szélsebesen terjed, de közben egyre nő az átoltottság, 1,6 millióhoz közelít a beoltottak száma. Jelenleg a lakosság 16%-a legalább az első oltást megkapta. Eddig 3,3 millióan kérték a védőoltást. Aki még nem regisztrált, az tegye meg – kérte Müller Cecília.
A magyar hatóságok engedélyezték a kínai CanSino és az indiai CoviShield koronavírus elleni vakcinák vészhelyzeti alkalmazását. A CanSino-vakcinát eddig – Magyarországon kívül – Kínában, Pakisztánban és Mexikóban engedélyezték.
Egyetlen adaggal akár 91%-os védelem érhető el. A CoviShield tulajdonképpen az oxfordi brit oltóanyag indiai változata, működése teljesen megegyezik az AstraZeneca-vakcináéval. A brit cég által kiadott licenc alapján az indiai Serum Intézet gyártja. A világ egyik legnagyobb vakcinagyártó vállalata egy hónap alatt 50 millió adag oltóanyagot képes előállítani, eddig több ezer emberen tesztelték.
Súlyos a járványhelyzet, ezért is fontos az, hogy a védőoltásokkal megtörjük a fertőzési csúcsot és a terhelést. Jó lehetőség számunkra, hogy többféle vakcina áll a rendelkezésünkre – mondta a tiszti főorvos. Az angol mutáns dominál mindenhol, ez okozza a megbetegedések 90-95%-át. Müller Cecília biztatónak nevezte, hogy jobbak a szennyvízadatok, a hétvégén mért vizsgálatok stagnálást mutatnak.
Fontos, hogy a várandós nők is kérjék, fogadják el az oltást, mert súlyos tüdőgyulladás alakulhat ki náluk. Egy évvel ezelőtt még úgy gondolták, a terhességet nem befolyásolja a koronavírus-fertőzés, de azóta kiderült, hogy súlyosabb tüdőgyulladást tud okozni, mint a hasonló korú, nem terhes nőknél – mondta a Dél-pesti Centrumkórház infektológus főorvosa.
Már több mint a magyarok kétharmada (69 százalék) tervezi beoltatni magát, vagy már be is oltották – derül ki a Nézőpont Intézet közvélemény-kutatásából. A Pfizer a legnépszerűbb, a keleti oltások népszerűbbek az AstraZenecánál.
CoviShield:
Egy adag beadása is 70 százalékos védettséget ad. India állítja elő, összetétele teljesen megegyezik az Európában gyártott AstraZeneca- szérumával, miután a brit lincenc alapján készül. A koronavírus tüskefehérjéjét tartalmazó oltóanyag, megbetegedést nem okoz, de a szervezetből kiváltja a megfelelő immunválaszt, elindítja az antitestek képződését. A CoviShieldből már egy adag beadása is 70%-os védettséget ad, a második dózis után a vírussal szembeni hatékonyság elérheti a 90%-ot.
CanSino/Convidecia:
Egyetlen adaggal akár 91%-os védelem érhető el. A második, Magyarországon engedélyezett kínai oltás Convidecia márkanéven kerül forgalomba. Egyetlen dózis beadása elegendő, egy adagja 66%-os hatékonyságú a Covid–19 mérsékelt formájával szemben, 91%-os hatékonysággal megvéd a súlyos kórlefolyású megbetegedéstől. Szaporodásra képtelen hordozóvírus juttatja be a szervezetbe a koronavírus egyik tipikus génszakaszát. Vektorbázisú,
gyártástechnológiája az AstraZeneca, a Szputnyik V és a Janssen (Johnson & Johnson) vakcinákéhoz hasonló.
Sinopharm:
Erős immunválaszt generál, a kínai vakcina inaktivált koronavírust tartalmaz. Mivel az oltás során csak inaktivált/elölt vírusok jutnak a szervezetbe, amik szaporodásra képtelenek, a megfertőződés, megbetegedés lehetősége kizárt. Erős immunválaszt generál a szervezetben. A vakcina kb. 79%-os védettséget ad. A beoltott személyek körülbelül 30%-ánál jelentkeznek enyhe mellékhatások. A magyar kormány 5 millió adagot kötött le, ebből idáig 1,1 millió érkezett meg.
CureVac:
Oltóanyaga a hírvivő RNS (mRNS) technológián alapul ugyanúgy, mint a Pfizer- és a Moderna-vakcinák. Ez a modern német oltóanyagtípus az által nyújt védettséget, hogy segítségével az emberi szervezet saját maga állítja elő a védekezéshez szükséges antitesteket. A magyar kormány ebből a vakcinából 500 ezer adagot kötött le. A szállítmány érkezési idejét még nem tudni.
Pfizer/Biontech:
A legnagyobb mennyiségben lekötött szérum. Amerikai gyártó által forgalmazott mRNS-alapú vakcina. Tüskefehérjét tartalmaz, ami immunválaszt vált ki a szervezetből. Az első és a második dózis között 5 hétnek
kell eltelnie. 95%-os a hatékonysága a második oltást követően, az összes variáns ellen hatékony. A magyar kormány 10 millió 870 ezer adagot kötött le, amelyből idáig 1,129 millió érkezett meg.
Moderna:
–20 fokon 6 hónapig eláll. A Pfizerhez hasonlóan mRNS-alapú. A második adag 28 nap különbséggel adható. Védelmet nyújt a vírusmutánsokkal szemben is. A tesztek szerint 94%-os védelmet biztosít. Ebből 1,744 milliót kötött le a kormány, eddig 134 400 ezer adag érkezett meg.
AstraZeneca:
Módosított vektorvakcina. Egy módosított, sokszorozódásra nem képes vírusba ültetve juttatják be a koronavírus tüskefehérjéjét kódoló gént. Hatékonysága átlagosan 70 százalék. Kezdetben 18–59 év közöttieket oltottak vele, márciustól idősebbeknek is adható. 6,54 millió adagot kötött le Magyarország, amelyből eddig 426 700 adag érkezett meg.
Janssen:
Egydózisú vakcina. A Johnson & Johnson cég által kifejlesztett vakcina az AstraZenecához hasonlóan vektorvakcina. Az Európában engedélyezett vakcinák közül ez az első oltóanyag, amely egyetlen oltásból áll. Magyarország 4,36 millió adagot kötött le, várhatóan április közepétől érkezhet belőle. Krónikus betegek nem kaphatják.
Szputnyik V:
Kombinált, kétkomponensű vektoralapú orosz vakcina. 18 év felettieket és időseket is lehet vele oltani, krónikus betegeket azonban nem. A két dózis között 21 napnak kell eltelnie. 91%-os a hatékonysága. 2 millió adag lett lekötve, idáig 675 ezer érkezett.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre