Jobb lesz felkészülni: bármikor a Földbe csapódhat az 53 éves űrszonda
Több mint fél évszázada kering a Föld körül egy elfeledett szovjet űrszonda, amely eredetileg a Vénusz felé tartott. Most úgy tűnik, visszatérhet, és bár a veszély csekély, a kérdés az, hogy hova fog becsapódni.
1972. március 31-én indult útnak a Kosmos 482 nevű szovjet űrszonda, amely eredetileg a Vénuszt tűzte ki úti célnak. A küldetés azonban kudarcba fulladt, miután a rakéta felső része meghibásodott, és az eszköz ahelyett, hogy elhagyta volna a Föld gravitációs mezőjét, elnyúlt pályára állt bolygónk körül. Az űreszköz fő része 1981-ben már visszazuhant a légkörbe, de egy másik darabja, az úgynevezett leszállóegység azóta is kering.
Bármikor becsapódhat az űrszonda / Fotó: Triff / Shutterstock
Most, több mint 50 év után, ez a több száz kilogrammos tárgy visszatérhet. A becslések szerint a Kosmos 482 május 8. és 12. között csapódhat vissza a Földre, legnagyobb eséllyel május 10-én, de akár 20 órával előbb vagy később is sor kerülhet az eseményre.
Marco Langbroek, a holland Delfti Műszaki Egyetem űrkutatás oktatója szerint a landolóegység túlélheti a légkörbe való belépést, mivel eredetileg úgy tervezték, hogy a Vénusz extrém viszonyait is kibírja. Ugyanakkor hozzátette, hogy a becsapódáskor az ejtőernyője valószínűleg nem fog működni 53 év keringés után.
A potenciális becsapódási zóna hatalmas, az 52. északi és déli szélességi körök között bárhol megtörténhet, így Afrika, Dél-Amerika, Ázsia, Ausztrália, Európa és Észak-Amerika nagy része is szóba jöhet. Mivel azonban a Föld nagy részét óceán borítja, a lakott területre zuhanás esélye minimális.
Az ezzel járó kockázatok különösebben nem magasak, de nem is semmisek; a valamivel 500 kg alatti tömeg, és 1 méteres méret esetén a kockázatok némileg hasonlóak egy meteorit becsapódásához. Egy talajszintre való visszatérés elemzése körülbelül 65-70 méter/másodperc becsapódási sebességet sugall, feltételezve, hogy a visszatérő leszállóegység nem tört szét, vagy nem sérült meg nagymértékben a visszatérés során
- tette hozzá Marco Langbroek.
Jelenleg nagyjából 35 ezer darab 10 centiméternél nagyobb űrtörmeléket követnek nyomon a szakértők, és körülbelül 10 ezer aktív műhold kering a bolygónk pályáján. A Föld gravitációja által megfogott tárgyak az orbitális bomlásnak nevezett folyamaton mennek keresztül, ami azt jelenti, hogy az idő előrehaladtával egyre közelebb kerülnek a bolygóhoz, míg végül visszaesnek a légkörön keresztül. Ezek a törmelékdarabok legtöbbször a légkörben égnek el, de ha épségben maradnak, akkor a tengerben vagy lakatlan területeken landolnak - írta a Metro.
A Soviet spacecraft is expected to crash land on Earth this week. If it survives reentry, Kosmos 482's possible landing zone includes the entire contiguous United States, the UK, Australia, South America, and Africa. https://t.co/8NWbmvfoq1pic.twitter.com/uf6cyE0DYs
Nyugdíjasok egészségesebb élete érdekében szervezett programokról beszélt Révész Máriusz aktív Magyarországért felelős államtitkár a JóKor nyugdíjasportálon csütörtökön közzétett videóban.