
Rémisztő nyomok a padlón, furcsa hangok: kiderül a magyar szanatórium sötét titka?
Bűntett helyszínére bukkanhattak a szellemvadászok.
Nagyjából fél évszázaddal ezelőtt ezen a napon szállt fel először a világ legnépszerűbb utasszállító repülője és ekkor lépte át a hangsebesség kétszeresét egy másik típus. Mutatjuk a repüléstörténeti mérföldköveket!
Egyrészt azért, mert ezen a napon emelkedett először a magasba a brit szuperszonikus repülőgép, a Concorde 002-es prototípusa Angliában (A 001-es francia gyártású volt). Egészen pontosan 56 évvel ezelőtt, 1968-ban a bristoli Filton repülőtéren. A Concorde a hangsebesség több mint kétszeresét meghaladó, 2173 km/h sebesség és 18 300 méteres repülési magasság elérésére volt képes fél évszázaddal ezelőtt. A másik fontos repüléstörténeti pillatan 58 éve történt, szintén egy április 9-ei napon. Ekkor szállt fel ugyanis először a Boeing 737-100, minden idők egyik legnépszerűbb utasszállító repülőgépe, ami 85 vagy 124 utas szállítását 2850 km távolságra tudta szállítani.
A Gellért-hegy oldalában, a vízesés felett álló Szent Gellért-szobrot Jankovits Gyula szobrász készítette, aki 1895-ben ezen a napon született. A Szent Gellért- szobor 7 méter magas, bronzból készült. További nevezetesebb művei: Asztrik apát szobra Pannonhalmán, Jókai Mór mellszobra a Svábhegyen (1905), valamint épületplasztikai munkák az Országházon, síremlékek a Kerepesi úti temetőben.
A francia színész 1933. április kilencedikén született Neuilly-sur-Seine-ban, édesapja szobrász, édesanyja festő volt. Tehetséges volt bokszban, Papp László- rajongó volt. 1950-től játszott színpadon és 1953-tól filmezett. A Francia Színművészeti Szövetség elnöke volt 1963-tól 1966-ig, filmjei mellett sikeres színpadi színész is volt. Jó barátja volt Alain Delon francia színésznek. Élete során mintegy nyolcvan filmben játszott, a filmes új hullám legnevesebb alkotásaiban tűnt fel, világsztárrá kalandfilmes szerepei emelték.
56 éves korában, 2021-ben ezen a napon hunyt el Igaly Diána. Sydney-ben olimpiai bronzérmes, Athénban olimpiai bajnok lett, emellett négyszer volt világbajnok, hatszor Európa-bajnok, más világversenyeken pedig 32 alkalommal állhatott dobogóra. Ötször volt az év sportlövője, 2019-ben életműdíjat kapott a Magyar Sportlövők Szövetségétől. Érdekesség, hogy az 1992-es barcelonai olimpiára is kijutott, de akkor még a nőknek nem volt külön ilyen versenyszám, a férfiakkal együtt indulhatott.
1970. április 9-én autóbalesetben hunyt el Kozma István olimpiai bajnok birkózó, a magyar birkózás egyik legnagyobb alakja. Mindössze 31 éves volt. A baleset az Alkotmány utca és a Honvéd utca kereszteződésében történt. Olimpiai bajnoki címet 1964-es tokiói és az 1968-as mexikói olimpián kötöttfogású birkózásban, nehézsúlyban szerezte, de emellett háromszoros világbajnok (1962, Toledo; 1966, Toledo; 1967, Bukarest), Európa-bajnok (1967, Minszk), és tízszeres magyar bajnok is kötöttfogásban (1959–1968), négyszeres magyar bajnok pedig szabadfogásban (1962, 1965–1968).
A koponyeg.hu szerint szerdán a napsütés mellett egyre több gomolyfelhő jelenik meg az égen, és helyenként záporra, hózáporra is számítani lehet. Az északi, északnyugati szél többfelé erős lökésekkel fújhat. Éjszaka 0 fok várható, de a nappali csúcshőmérséklet már 9 és 13 fok között alakul!
A MÁV szerint ma csak pótlóbusszal lehet utazni Szob és Nagymaros között
A Hunyadi tér egyfajta epicentruma Terézvárosnak: beszélgetések, találkozások, vásárlások helyszíne. Katona Csaba történész előadása ezúttal arról szól, hogyan alakult ki a Hunyadi tér, mi volt a funkciója, illetve mikor, miért és hogy jöttek létre a budapesti vásárcsarnokok, és hol a helye ezek között a Hunyadi térinek. Az előadás este hatkor kezdődik az Eötvös10-ben, a Hatker hatkor helytörténeti klub keretében.
Bűntett helyszínére bukkanhattak a szellemvadászok.
A rendőrök jelenleg is keresik.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre