Vízkereszt napjával hivatalosan is véget ér az idei karácsonyi szezon, ez pedig egyet jelent azzal, hogy a vágott fenyők a nappali közepéből az utcára kerülnek. Annak érdekében, hogy ne zavarjuk a közlekedést és megkönnyítsük a szemétszállítók dolgát, itt van néhány tipp.
Ahogy telnek az ünnepek, és lassan visszatérünk a szürke hétköznapokba, felmerül a kérdés: mikor és hogyan szabadulhatunk meg a fenyőfáktól? A szokás szerint legtöbben vízkeresztkor, azaz január 6-án bontják le a fenyőfájukat, de miért éppen ezen a napon vágnak bele? Nem csak a hagyomány miatt: erre ugyanis van egy megfelelő magyarázat.
Mert a kidobott karácsonyi fenyőfák elszállítása komoly logisztikai kihívás. A kidobott fenyők központi elszállítása vízkereszt napján vagy az utána következő napokban veszi kezdetét, és ha vízkereszt napja hétvégére esik, akkor pedig a következő hétfőn szállítják el először a fákat. Budapesten a fenyők szervezett összegyűjtése igen komoly feladat, ezt pedig az FKF Hulladékgazdálkodási Divízió végzi. Az FKF információi szerint akár 500-600 ezer fáról is szó lehet, amit el kell szállítani ilyenkor a januári időszakban, de ez a szám a vidéki városokban is elérheti a több tízezret.
Budapesten a fakihelyezési dömping akár egy-másfél hónapig is eltarthat. Van, ahol a fakihelyezésre szánt idő véget ér január végével, vagy február közepével, de akadnak olyan helyek, ahol a megadott időpontokon túl kitett fákat is elszállítják, akár a hagyományos, kommunális hulladékszállítás keretében. Máshol viszont szigorúbbak a szabályok, és ha valaki nem teszi ki időben a fenyőt, akkor azt nem viszik el. Ha így járnál, akkor ebben az esetben a településed illetékes hulladékudvaránál lehet leadni a feleslegessé vált fenyőfádat. Szóval érdemes időben informálódni a helyi szabályokról, mert azok nagymértékben eltérőek lehetnek.
A társasházak esetén általában egy szokásos, kijelölt helyre kell kitenni a fenyőfákat, jellemzően a háztartási hulladékos kukák mellé. Viszont Budapesten például több mint 250 kijelölt gyűjtőhely létezik, ahová bárki leteheti a fáját. A családi házas övezet esetén is a kukák mellé lehet kirakni a fenyőfákat lehetőleg egy jól látható, könnyen megközelíthető helyre, arra ügyelve, hogy a kidobott fenyő a gépjármű-, a biciklis és a gyalogosforgalmat ne akadályozza.
Az összegyűjtött fenyőket általában felaprítják, de van, ahol a központi komposztálótelepen hasznosítják újra. Azonban máshol, így például Budapesten is elégetik a kidobott fenyőfákat, hogy hőenergiát vagy villamos energiát nyerjenek ki belőlük.
Fontos! A fenyőfád időben történő lebontása és kihelyezése ajánlott, hiszen ezzel segítheted a helyi hulladékgazdálkodás munkáját is.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre