A tudósok szerint a világ nem áll készen egy apokaliptikus vulkánkitörésre az elkövetkező 100 évben, amit a feltételezések szerint tovább rontana a társadalom fosszilis tüzelőanyagoktól való függése. Ha egy hasonló kaliberű vulkán, mint az indonéziai Tambora-hegy kitörne, akár több millió ember is meghalhatna.
A világ nincs felkészülve egy apokaliptikus vulkánkitörésre ebben az évszázadban, a tudósok arra figyelmeztetnek, hogy az emberiségnek nincs terve, hogy megbirkózzon vele, így egy óriási klímakáosz is bekövetkezhet. Egy klímaprofesszor, dr. Markus Stoffel úgy gondolja, hogy klímakáosz lehet, ha egy hasonló vulkán kitörik, mint az indonéziai Tambora-hegy 1815-ben.
A vulkánkitörés hatására a hőmérséklet lecsökkent, ami több ezer ember és állat halálához vezetett, mivel a növények kipusztultak, a betegségek pedig futótűzként kezdtek el terjedni. Ha valami hasonló történne most, akkor sokkal rosszabb következményei lennének, hiszen a világ nagy része függ a fosszilis tüzelő- és üzemanyagoktól.
Vulkánszakértők kutatásai szerint a melegebb légkör gyorsabban terjesztené a kén-dioxid-gázt és a szulfátot, ami rontja a hűtő hatást. Egy légkörkutató, dr. Anja Schmidt hozzátette, hogy a részecskék mérete is nagyban közrejátszhat a következményekben, hiszen van egy olyan mérettartomány, ami képes visszaverni a nap sugarait, így még jobban lehűlne a légkör.
A régebbi vulkánok egy folytonos bizonytalanságot jelentenek, hiszen nincsen róluk elég adat ahhoz, hogy pontosan felmérjék a kitörésük hatását. A szakértők rengeteg adatot gyűjtöttek a jégmagokból és a fák gyűrűiből, amiből megállapították, hogy a vulkánkitörések az elmúlt több ezer évben ideiglenesen lehűtötték a Föld légközét 1-1,5 fokkal – írta a Daily Star.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre