A Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei Balkány külterületén tették a felfedezést.
Különleges, második világháborús eredetű, szovjet gyártmányú propagandagránátra bukkantak a tűzszerészek a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei Balkány külterületén - közölte az MH 1. Tűzszerész és Folyamőr Ezred szombaton a Facebook-oldalán.
Azt írták: a gránátot elszállították a megtalálási helyéről, és a kijelölt robbantási területen, biztonságos körülmények között szerelték szét. A tűzszerészek eltávolították a gránát fenéklemezét, és három tekercs papírra bukkantak a gránát belsejében, amelyek német nyelvű, nyomtatott szöveget tartalmaztak. A megsárgult papírok közel 80 évet töltöttek el egy A-462 típusú szovjet propagandagránát belsejében - írták.
Hozzátették: az előzetes feltételezés szerint a 122 milliméteres propagandagránát egy lehetett azon, több ezer tüzérségi robbanóeszköz közül, amelyeket a települést 1944 októberében megszálló szovjet 198. gárda tüzérei már nem vittek tovább magukkal Balkányból - írja az MTI. A propagandalövedék kifejezetten agitációs röplapok kiszórására készült. Olyan eszköz volt, amelynek segítségével - mai kifejezéssel élve - katonai lélektani műveletet folytathattak a szovjet erők azzal a céllal, hogy a velük szemben álló német katonák harci morálját csökkentésék.
A propagandagránát gyomrában lapuló tekercsek 5-600 darab röplapot tartalmaztak, amelyeket két részből összeillesztett, vékony fém henger fogott össze. Egy ilyen típusú lövedéket legfeljebb három tekerccsel lehetett megtölteni. Közölték azt is, a gránát pontos működéséről és a röplapok tartalmáról a Magyar Honvéd decemberi számában számolnak be.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre