„Ez csak marketingzöldítés”: a tájépítész szerint nullával egyenlő, amit Karácsony Gergely zöldítés néven művelt
A főpolgármester bizonyítványa a zöldítés terén sem túl fényes az elmúlt négy évben, így kénytelen az előző városvezetés eredményeivel ékeskedni... A megvalósult projektekhez szinte csak annyi köze volt, hogy csökkentett műszaki tartalommal, de jóval drágábban befejezte őket és azzal próbálja learatni a babérokat.
„Zöldülő Budapest 2030” néven készített kiadványt a főváros vezetése: ebben a megkezdett változásokról és a fejlesztési programokról számolnak be, melyeknek célja, hogy zöldebb, élhetőbb és szerethetőbb legyen fővárosunk. A kiadvány mutatós, ám víziókon és az előző városvezetés sikerein kívül nem sok valós, megvalósult projektet, inkább csak látványterveket közöl. Sajnos a statisztika alapján úgy tűnik, hogy a jelenlegi városvezetés a következő ciklusban sem lesz képes átütő eredményt elérni a zöldítés terén sem.
Láttam a kiadványt, azt gondolom, hogy az irány jó, de az a megfogalmazás, hogy »2019-ben nagy változás történt«, az csalóka és nem is valós kijelentés. A ciklusban megvalósult projektek, mint a Pünkösdfürdő Park és a Blaha Lujza tér mind az előző városvezetés előkészített eredményei, a jelenleginek csak be kellett fejeznie
– magyarázza a Metropolnak egy, a fővárosi zöldfelület-fenntartásban dolgozó tájépítész szakember, aki úgy érzi, a lendület az elmúlt 4-5 évben megtorpant.
A fejlesztési tervek nagy része szép látványelem, ám nincs mögötte semmilyen valós konkrétum. Az elmúlt évek statisztikája azonban azt mutatja, hogy a tervezéstől a kivitelezésig hosszú évek telnek el
– mutat rá a korábbi a fővárosi zöldinfrastruktúra-fejlesztésben évtizedek óta dolgozó szakember a következő évek zöldítési terveinek csekély realitására.
A korábban a Fővárosi Kertészeti Vállalatnál is megfordult tájépítész némi ellentmondást is felfedezett a kiadványban, ugyanis valahol 30 ezer telepített fával dicsekszik a jelenlegi városvezetés, de olyan is van, ahol csak 11 ezer fát említ.Tulajdonképpen mindegy is, hogy mennyi az annyi, ugyanis a szakember szerint ezek a számok nem adnak dicsekvésre okot.
Az elültetett »fák« nagy része, 24 ezer erdészeti csemete, amit nem lehet közterületi fának minősíteni, azoknak pedig mintegy 35-40 százaléka pedig a korábban elültetett, de a szakszerű fenntartások elmaradásai, az öntözések hiánya miatt kiszáradt fák pótlása
– magyarázza a szakember, aki rávilágít, hogy így, ha kiszámoljuk, alig jön ki 4-5 ezer új darab sorfa, amit elültettek az elmúlt 5 évben.
A korábbi években ennek a többszörösét ültette el az előző városvezetés, így ez a szám igencsak karcsú
– zárja a tájépítész, aki úgy véli: amit Karácsony Gergely zöldítés néven művelt, az inkább csak egy valós tartalom nélküli, úgynevezett marketingzöldítés, így szerinte érdemi változás nélkül, a küszöbön lévő újabb ciklus sem kecsegtet túl nagy reményekkel.