A húsvét elmaradhatatlan kelléke a tojás, ilyenkor bőséges választék várja a vásárlókat a boltokban. Traszkovics Zsolt élelmiszermérnököt, a DIATRA Mérnöki Iroda Kft. ügyvezetőjét kérdezte a Fanny magazin, milyen szempontok alapján vásároljunk.
A Fanny magazin összeszedte a legjobb tippeket:
1.
Karcolás nélkül megúszta
A tojásokat „A ”és „B” minőségi osztályokba sorolják, az üzletekben azonban csak „A” minőségű termékekkel találkozhatunk. Ezeket a tojásokat is ellenőrizzük a vásárlás előtt. A repedt, törött héjú tojást ne vásároljuk meg, mert a felületén szemmel nem látható mikroorganizmusok lehetnek, melyek megbetegedést okozhatnak.
2.
Ezt jelölik a számok
Az üzletekben árusított tojásokon mindig találunk egy számsort. Az első szám jelöli azt, hogy a tojást tojó tyúkot milyen körülmények között tartották. A nullával kezdődő számsor ökológiai tartásra utal, míg az egyes számú a szabadtartást, a kettes az alternatív, azaz a mélyalmos, míg a hármas a ketreces tartást jelenti.
3.
Drága a minőség
A tojás minősége leginkább a takarmány minőségétől függ. Az ökológiai, vagyis bio tojások minőségben a legjobbak, mivel a tyúkok szabadon mozoghatnak az istállón kívül, és kizárólag olyan takarmányt kapnak, amely nem tartalmaz semmilyen kémiai, biológiai, vagy szintetikus anyagot, és nem részesülnek antibiotikumos kezelésben sem.
4.
Genetikailag módosítva
Ha a dobozon GMO-mentes jelölést találunk, az azt jelzi, hogy a tyúkok takarmányába nem került semmilyen genetikailag módosított összetevő. Ettől még származhatnak alternatív, azaz mélyalmos tartású tyúkoktól, ezért ha ez szempont a vásárláskor, ellenőrizzük a tartási módot.
5.
Tele van vitaminnal
A boltokban találkozhatunk E-vitaminban vagy Omega 3 vitaminban gazdag tojásokkal is, amelyek a speciális takarmányozásnak köszönhetően nagyobb mennyiségben tartalmazzák ezeket a vitaminokat, mint egy átlagos tyúktojás.
6.
A színe sokat elárul
A tojás legtáplálóbb, legértékesebb része a sárgája, ezért az is fontos szempont lehet, hogy milyen színű a tojás sárgája. Ha a dobozon "extra sárga" feliratot látunk, a tyúkot olyan takarmány-kiegészítőkkel dúsított takarmánnyal etették, amellyel elérik a ragyogó sárga színt.
7.
A nagyobb jobban megéri?
A tojásokat tömegük és méretük alapján négy csoportba, az S mérettől az XL-ig sorolhatjuk. Bár elsőre kedvezőbbnek tűnhet az S méretű tojás, mint az L-es, súly szerint is érdemes ellenőrizni az árát. Gyakran a nagyobb méretű tojás kilogrammonkénti ára kedvezőbb, mint a kisebb tojásé.
8.
Vegyük a hazait!
Lehetőleg magyar terméket válasszunk a külföldi áru helyett, így biztos, hogy a hazai előírásoknak megfelelő minőséget kapunk. A doboz néha megtévesztő lehet, mert a magyar feliratozása ellenére külföldről is származhat, ezért mindig a tojásra bélyegzett számsorban keressük a HU jelölést.
9.
Minél frissebb, annál jobb!
Fontos szempont, hogy minél frissebb tojást vásároljunk, ezért mindig ellenőrizzük a minőségmegőrzési időt. Ha a dobozon azt látjuk, hogy "Extra friss", az csupán azt jelenti, hogy a tojásrakástól számított 9 napon belül került forgalomba, de ez még nem jelenti azt, hogy frissebb, mint a boltban található többi tojás.
Szöveg: Reiter Georgina
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre