Rendhagyó módon ünnepelte Nobel-díjas felfedezését Karikó Katalin, aki küzdelmes kutatói életútja során jutott el a koronavírus legyőzéséig.
A Nobel-díjas Karikó Katalin magyar kutatóbiológus, biokémikus, a szintetikus mRNS alapú vakcinák technológiájának szabadalmaztatója. Még a kilencvenes években kezdett el a technológiával foglalkozni Pennsylvaniában. Kezdetben ugyan nem kapott nagy figyelmet a kutatása, de aztán mégis a koronavírus járvány elleni küzdelem elengedhetetlen fegyvere lett.
A technológia sikere abban rejlik, hogy felgyorsította a vakcina fejlesztés folyamatát.
Munkásságáról nemrég a CNN lapjának adott interjút Karikó Katalin, ami során elárulta, hogy biztos volt a sikerében.
Arra számítottam, hogy az oltás működni fog. Sok kísérlet állt mögöttünk, bíztam abban, hogy működik majd, és nagyon örültem neki” – mondta el Karikó Katalin hozzátéve, hogy egy zacskó csokoládéba mártott mogyoró elfogyasztásával ünnepelte meg a nehezen megszerzett sikert.
Annak ellenére, hogy nem sokan hittek abba, hogy a hírvivő RNS terápia megoldást nyújthat, fáradhatatlanul dolgoztak Drew Weissmann-nal, és a Pennsylvania Egyetemen kidolgozták a technológiát, mely során az RNS egy komponensét cserélték ki. Ez lehetővé tette a különböző terápiás felhasználásokat, illetve mint kiderült, oltásokban is felhasználhatóvá tette azt.
Időbe telt, mire az emberek felfedezték a felfedezésünket. Most nagy öröm, hogy két oltás alapja lehet a technológiánk, de igazán akkor fogunk ünnepelni, ha véget ér ez a sok szenvedés, nehézség, ezek a szörnyű idők. Talán nyárra elfelejthetjük majd a vírust. Én akkor fogok igazán ünnepelni
– idézte az Infostart a professzor asszony szavait.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre