Legutóbb 2013-ban volt utoljára ehhez hasonló esemény, és az elkövetkezendő években sem láthatunk majd ilyet az égbolton.
Ritka csillagászati jelenséget figyelhetünk meg néhány nap múlva az égen, amelyre 10 év után kerül ismét sor. Azonban sokan erről önhibájukon kívül lefognak maradni, mutatjuk, miért.
Április 20-án ugyanis hibrid napfogyatkozásnak lehetnek szemtanúi azok, akik a Föld déli féltekén élnek. A különleges látványt főleg a Ausztrália nyugati és Ázsia délkeleti részén lehet majd megcsodálni, ottani idő szerint délelőtt fél 12 körül.
Hibrid napfogyatkozás esetén szigorúbb szabályok érvényesek, napszemüvegben sem szabad végignézni a lenyűgöző légköri jelenséget. Sőt távcső vagy éppen fényképezőgép lencséjén keresztül sem tanácsos az eget kémlelni. Ilyenkor a napfogyatkozás megtekintésére készített speciális szemüveget szabad csak használni.
A hibrid napfogyatkozás viszonylag ritka jelenség, az összes napfogyatkozás csupán 1 százalékát teszi ki. Ez egyfajta átmenet a gyűrűs és a teljes napfogyatkozás között. Azért jön létre, mert a Hold látszólagos mérete és a Nap látszólagos mérete majdnem teljesen egyforma, a Hold által vetett teljes árnyék a Föld gömbölyű alakja miatt a napfogyatkozás elején még nem éri el a Földet, majd egy időre a Föld felszíne a teljes árnyék alá kerül, ám a napfogyatkozás végére „kifordul” alóla, és újra a teljes árnyék mögött lesz – írja a Wikipédia.
A hibrid napfogyatkozás ritka jelenségnek számít, legutóbb 2013 novemberében történt hasonló, és a következőre egészen 2031 novemberéig kell majd várnunk – számol be róla a Unilad.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre