Eljött az űrutazás nagy napja

Ez az a nap, amikor először repült ember az űrbe. De most, 62 évvel Gagarin és 43 évvel Farkas Bertalan útja után magyar űrhajósokat képeznek ki! A négy jelölt már "eldobta régi életét", és készül a küldetésre - egyikük jövőre repülhet.



Megosztás
Szerző: V.H.
Létrehozva: 2023.04.12.
ez lesz ma űrhajózás űrutazás

A világ első, embert szállító űrhajóját a szovjetek 62 éve ezen a napon, 1961. április 12-én bocsátották Föld körüli pályájára, fedélzetén Jurij Gagarin repülő őrnaggyal. Erre emlékezünk ma, az űrhajózás világnapján. Az eddigi egyetlen magyar állampolgárságú űrhajós Farkas Bertalan volt, aki 1980-ban indult el útjára, Magyarország ezzel az űrutazással a nemzetek sorában hetedikként lépett ki a világűrbe. Farkas Bertalan 7 nap 20 óra 45 percet töltött a világűrben, az egyik estén pedig a Tévémaci bábfigurájának jelenlétében ő mondta a kozmoszból a Magyar Televízió Esti meséjét... 

Gagarin fotó: Szalay Zoltán
Gagarin - Fotó: Szalay Zoltán / Fortepan

Újra lesz magyar űrhajós 

Pár hete kezdték meg a HUNOR - Magyar Űrhajós Programban kiképzésüket azok a magyar űrhajósjelöltek, akiket sok száz jelentkezőből választottak ki. A kétéves kiképzés utána a 4 jelölt - Cserényi Gyula, Kapu Tibor, Schlégl Ádám, Szakály András – közül egy várhatóan 30 napos küldetésben fog részt venni a Nemzetközi Űrállomás fedélzetén az amerikai Axiom Space-szel és a NASA-val közös projektben. Ezzel a nemzetközi projekttel az űrrepülés világtérképén újra méltó helyet kaphat Magyarország.

Fellendülőben a kereskedelmi űrutazás 

Az első utazás óta már több mint 400 ember járt az űrben, és mára az űrturizmus is fellendülőben van a modern technikáknak köszönhetően. Az első űrturisták 2021-ben indultak el a SpaceX Dragon automatizált űrkapszulájával, amelyet a 38 éves Jared Isaacman amerikai milliárdos üzletember bérelte ki és a háromnapos kaland 200 millió dollárba került. Az űrturistáknak szánt első űrszálloda pedig 2027-ben nyílhat, már javában zajlanak az előkészületek. De az űrállomások fedélzetére is "léptek már" űrturisták, már ha a súlytalanságban lehet ezt a kifejezést használni... Köztük volt a magyar származású Charles Simonyi (születési nevén Simonyi Károly) is. Az 1948-ban született, ma amerikai állampolgár üzletember    szoftverfejlesztőként lett világhírű és milliárdos, őt nevezik a Word és az Excel "atyjának". Kétszer is járt az űrben, először 2007. április 7-étől 21-éig, másodszor 2009. március 26-ától április 8-áig tartozkodott a Nemzetközi Űrállomáson, súlyos dollártízmilliókért...

 

Ma van a rock & roll születésnapja

De nem csak az űrutazásnak, hanem a zenének is nagy napja ez a mai. 69 éve ezen a napon Bill Haley New Yorkban rögzítette a mindenki által ismert a Rock az óra körül (Rock Around The Clock) című lemezét, erre emlékezve született meg a rock and roll napja. A korabeli magyar újságok a „rock and roll” kifejezést a következőképpen fordították: „billegj és forogj”, „kergülj meg egy kicsit és csavarodj be”...

Zeneisége több műfaj keveredéséből született: rhythm and blues, a hillbilly vagy más néven rockabilly és a western swing elemeiből forrt ki. A főként gitárokból álló hangszerelés később kiegészült dobokkal, fúvós hangszerekkel és zongorával is.

BILL HALEY
Bill Haley Párizsban Fotó: Roger-Viollet via AFP

77 éve született "Al Bundy"

A ma 77. születésnapját ünneplő világhírű amerikai színészt és humoristát, Edward Leonard O’Neill-t sokan talán nem is a saját nevén, hanem „csupán” cipőboltos Al Bundyként ismerik. A népszerű sztár 1980-as években az Egy rém rendes család című szituációs komédia által vált világhírűvé, ahol a kétbalkezes, mindig pénzhiányban szenvedő cipőárus családfő szerepét formálta meg éveken keresztül. A Fox tévétársaság legnagyobb sztárjaként 1990-ben ő volt a Saturday Night Live egyik adásának műsorvezetője is, majd 2009-ben hosszú idő után újra vígjáték-főszereplő lett: a Modern család című sorozatban alakította Jay Pritchettet.

Rém rendes család
Fotó: Photo12 via AFP

Várady Béla ma lenne 70 éves 

A Vasas válogatott híres labdarúgója, aki ma ünnepelné a 70. születésnapját, hatalmas erejű rúgásairól volt ismert. Egy csepeli bajnoki első félidejének végén a csapattársai arra kérték, hogy rúgja jó messzire ki a labdát, hogy mire visszakerül, vége legyen a félidőnek. Várady Béla ezután közel a félpályáról célzott és a hatalmas bombalövése után kettős kapufáról pattant a kapuba a labda. A Vasas szurkolói ritmust is faragtak a híres rúgás után: "Béla, Béla, Béluska, úgy lő, mint a géppuska…" Pályafutása alatt elnyerte az európai Ezüstcipő díjat is, valamint róla nevezték el Putnok VSE Sportközpontját, a mostani neve: Várady Béla Sportközpont.

Várady Béla - Fotó: Mediaworks archív

Időjárás: még mindig a felhők...

Ezen a napon változóan felhős idő lesz, több órára ugyan kisüthet a nap, de nyugaton és keleten erősen felhős lesz az égbolt. Napközben a hőmérséklet maximum 15 fok körül valószínű, a szél délire fordul, és néha megélénkül, írja a köpönyeg.hu portál. 

 

Ideiglenes forgalomkorlátozás Budapest több kerületében 

A Budapesti Rendőr-főkapitányság értesíti a járművezetőket, hogy delegáció miatt ideiglenes forgalomkorlátozás lesz 2023. április 12. és április 14. között Budapest II., V., VII., VIII. és XIII. kerületeiben. Az adott napokon a városban több helyen is tilos lesz megállni, a pontos forgamirend-változásokról a police.hu oldalon lehet tájékozódni. 

 

Nagy Emma Quintet és Harcsa Veronika a Zeneakadámián

A zenekar ma 19 órakor tartja meg a születésnapi koncertjét a Liszt Ferenc Zeneakadémia színpadán, Harcsa Veronika is fellép. Az idén ötödik születésnapját ünneplő zenekar rövid idő alatt hosszú utat járt be, a számos hazai koncert mellett nagyon sok fellépésük van külföldön is. A zenekar szellemiségében fontos tényező a kísérletezés, a dalokban egyaránt helyet kapnak dobgroove-ok, szabad improvizációk, dal formájú kortárs kompozíciók és egyéb megoldások is. A sokszínűségükkel igyekeznek a színpadon a kamarazenélés minél mélyebb rétegeibe eljutni. 

 


 

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás