
Rendkívül ritka nevű fiút keres a rendőrség
Alighogy megtalálták, újra eltűnt.
Üllő határában kőolaj, Monostorpályinál pedig földgáz után kutat a magyar olajtársaság. Azt azonban kevesen tudják, ez hogyan történik, és miként fedezik fel a felszínről az energiamezőket.
Sokszor halljuk a hírekben, hogyha kőolajat vagy gázt talált hazánkban a Mol. Ez természetesen minden esetben óriási eredmény, hiszen a hazai energiaforrás mindig olcsóbb, mint amit be kell hozni az országba. Ennek azonban óriási háttérmunkája van, amiről sokan nem is tudjuk, mivel jár.
Novemberben bombaként robbant a hír, amikor Vecsés mellett kőolajra bukkant a magyar olajvállalat. Ott azóta már meg is indult a kitermelés, így ezzel is növekedett a hazai kőolaj részesedése az egész felhasználásban. A Mol abban bízik, hogy Üllőnél is találnak fekete aranyat.
2016 óta kutatunk intenzíven kőolaj és földgáz – összefoglaló nevükön szénhidrogén – után Magyarországon. Így bukkantunk például Tóalmásnál is kőolajra, nemrég pedig Vecsésen kezdtük meg a kitermelést. Most Üllő határában végzünk méréseket, összesen 30 négyzetkilométeren. A kérdés, hogy itt is van-e olajmező
– mondta a területbejáráson Kemény Botond, a Mol munkatársa. A kutatáshoz egy olyan berendezést használnak, amely úgynevezett szeizmikus jeleket gerjeszt, s ezek a jelek verődnek vissza a kőzetrétegek határáról.
A gerjesztés közben néhány tíz méteres távolságban olyan érzése van az embernek, mintha remegne a föld, mint amikor elmegy mellettünk egy vonat, ám ez csak a gép nagyjából 50 méteres átmérőjében érződik, és néhány másodpercig tart.
Megtudtuk: a gerjesztett hullámok általában néhány kilométeres mélységig, de akár 10 kilométerig is leérnek, ám a szakemberek számára az a lényeges, hogy mi verődik vissza. Ez pedig függ a földtől, az egyes kőzetrétegek elhelyezkedésétől és összetételétől is, de általában 3 kilométeres mélységnél lejjebb már nem vizsgálódnak. A jelgerjesztő vibrátor működését úgynevezett geofonok segítik. A gép közelében egy műszerkocsiból koordinálják a mérést, melynek eredményeit később a geológusok kiértékelik. Ha úgy látják, hogy valamilyen ásványkincs lehet a földben, akkor megvizsgálják az esetleges fúrás lehetőségeit technikailag és gazdaságilag is. Ez több hónapig, akár egy évig is eltarthat.
A Hajdú-Bihar vármegyei Monostorpályiban szobahőmérsékleten légnemű szénhidrogént, sekély gázt találtak. A megelőző felméréseken már túl vannak, így itt egy 38 méteres fúrótorony végezte a dolgát.
A környéken ez a negyedik sekélygáz-fúrásunk, ami sikerrel járt, tehát nagy biztonsággal kijelenthetjük, hogy gázt találtunk
– hangsúlyozta Homonnay Ádám, a Mol Magyarország kutatási-termelési igazgatója, majd hozzátette, Kelet-Magyarországon már van három gázkitermelő kút – ebből még csak egy üzemel –, amelyek összesen nagyjából húszezer háztartás éves gázhasználatát biztosítják majd pár évig.
Ez a gáz, ami itt található, attól sekély, hogy a szokásos, 2000-3000 méteres mélységgel ellentétben 1500-2000 méteren helyezkednek el a gázmezők
– mondta az igazgató. A fúrás után tesztelik majd a mélyben lévő gázt, és ha úgy ítélik meg a szakemberek, hogy kitermelhető, akkor fogják a kutat termelésbe vonni.
Ha ez így lesz, akkor bekötővezetékeket kell kiépíteni, mivel a lelőhely három kilométerre van a gázhálózattól. Persze, nem »nyersen« kerül a gáz a vezetékbe, hisz le kell választani belőle a vizet, és ki kell szárítani a gázt, hogy a víz semmilyen formában ne kerülhessen be a hálózatba. Most csak a fúrásról tudjuk, hogy sikerrel jártunk, ha a gáz minősége is megfelelő lesz, akkor a tervezés és az engedélyek beszerzése után indulhat a földgáz betáplálása a hálózatba. Ez nagyjából 6-9 hónapos folyamat
– fogalmazott Homonnay Ádám. Magyarország évente 9-10 milliárd köbméternyi gázt fogyaszt, ebből jelenleg 1,4 milliárd köbméter hazai forrás. A kormány célja, hogy ez a részarány 2 milliárd köbméter legyen, ebben pedig a Molra komoly feladat hárul.
A Monostorpályiban használt fúrótorony mintegy 38 méter magas, így hatalmas huzalokkal kellett kifeszíteni, hogy megálljon a lábán. A hatalmas tornyot egy hét alatt építik fel ott, ahol szükség van rá. A hajdúsági fúrást 118 darab, egyenként 18 méter hosszú fúrócső segítette (egy fúrócső 9 méter hosszú, kettesével voltak összefogatva), így kiszámolható, hogy nagyjából 2,1 kilométeres mélységig fúrtak le a szakemberek. Ha a munkát elvégezte a 10-15 fős csapat, akkor a fúrótornyot szintén egy hét alatt szedik szét és oda viszik, ahol éppen szükség van rá. Ez jelenthet százméteres, de akár száz kilométeres nagyságrendű távolságot is.
Alighogy megtalálták, újra eltűnt.
Manfred Weber elvárja Ukrajna támogatását Magyar Pétertől.
Teljesen elkeseredett a nő. Úgy érzi, mindenki őt hibáztatja.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre