Életre teljesen alkalmatlan körülmények uralkodhatnak a forró felszínen.
Egy év mindössze 17 óra és harminc percig tart, azon a pokoli bolygón, amit nemrég fedeztek fel a tudósok – írja a CNN. A Földtől negyven fényévnyi távolságra lévő égitestet leginkább a pokoli jelzőkkel szokták illetni, a rajta uralkodó extrém körülmények miatt. Az 55 Cancri néven elkönyvelt bolygónak a tömege nyolcszor nagyobb a Földénél, és kétszer olyan széles is. A felszínen a hőmérséklet 1982 Celsius-fok. A tudósok szerint ugyanakkor a bolygó belseje tele lehet gyémántokkal.
Míg a Föld 365 nap alatt fordul meg a saját csillaga körül, az 55 Cancri kevesebb mint 18 óra alatt teszi meg a Koppernikusz csillag körül. A csillagászok korábban úgy vélték, hogy a bolygó messzebb lehetett a csillagtól, ám a legújabb kutatásoknak köszönhetően pontosan megtudták határozni a bolygó pályáját, és annak kialakulását. A tudósok szerint az égitesten régebben közel sem volt olyan forró a hőmérséklet, mint most.
Bár a Naprendszerünkben minden bolygó keringési síkja egybeesik a Nap egyenlítőjével, ez nem jelenti azt, hogy máshol is hasonló körülmények lennének. A tudósok szerint nagyon sok olyan bolygórendszer van, ahol nem egy „lapos” síkon keringenek az égitestek.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre