A szokatlan hideg egészen különleges jelenségeket képes produkálni. A „jégpalacsinták” a kutatókat is ámulatba ejtették!
Palacsinta alakú jégkorongok jelentek meg egy skót folyó felszínén. A különleges, bizarr módon szabályos alakú formációkat Callum Sinclair, a Scottish Invasive Species Initiative (SISI) munkatársa figyelte meg a Bladnoch folyón, ahol szokatlan hideg uralkodik. Az Egyesült Királyság meteorológiai hivatala szerint a „jégpalacsinták” viszonylag ritkán jelennek meg a hideg óceánok, tavak, folyók felszínén. Akkor jönnek létre, amikor a felszínen a megfagyott hab örvénybe kerül - írja a livescience.com. Ahogy aztán újabb hab- és jégdarabok érik el a formációt, megtapadnak és akár csak 20 centis vagy egészen két méter átmérőjű palacsinta formát öltenek.
A „jégpalacsinták” szilárd korongoknak tűnnek, valójában azonban latyakosak, felemelve könnyen szétesnek. Ezek a jeges formációk a hidegebb régiókra jellemzők, ahol a hőmérséklet tartósan fagypont alá esik, az utóbbi időben azonban az Egyesült Királyságban is adottak voltak a körülmények. A kommentelők megfigyelései alapján a közeli Kelvin folyón, valamint az északnyugat-angliai Esken is megjelentek a formációk nemrégiben.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre