Sokan nem tudják: ha becsönget a kérdezőbiztos, még akkor is van tennivalónk, ha már online kitöltöttük a kérdőívet. De nyugalom, nem kell újra kitölteni, csak egy kód kell neki… Azt viszont muszáj megadni, mert a népszámlálásban való részvételre törvény kötelez minket.
A számlálóbiztosok november 20-ig keresik fel a háztartásokat, akár hétvégi napokon is. Aki nincs otthon, kap egy értesítőt, ráírva a következő felkeresési kísérlet időpontját, a telefonos elérhetőségüket, a nevüket és az azonosító számukat. Hívjuk fel a telefonszámot, így egyeztethetünk velük egy másik időpontot.
Ha online már kitöltöttük a kérdőívet, és kapunk egy ilyen felszólítást, akkor a papíron lévő telefonszámon tudjuk bediktálni a kitöltést igazoló kódot. Az online kérdőív kitöltésének végén, a beküldést követően kaptunk egy ilyen kódot. Ezzel tudjuk igazolni, hogy a kérdőívet nemcsak kitöltöttük és elmentettük, hanem be is küldtük.
Aki nem rendelkezik ilyen kóddal, az a [email protected] e-mail-címen kérheti a pótlását. A levél tárgyába azt írjuk, hogy „Visszaigazoló kódot kérek”, a levél szövegébe pedig a pontos lakcímet és a kérdőív kitöltéséhez használt 12 jegyű belépési kódot.
A törvény szerint a népszámlálásban kötelező a részvétel, és 200 ezer forintig terjedő közigazgatási bírság sújtja, aki a kötelező statisztikai adatszolgáltatást nem teljesíti.
A rendőrség figyelmeztet: vannak csalók, akik számlálóbiztosnak álcázva akarnak lakásokba bejutni. Ezért mindig ellenőrizzük a számlálóbiztosok személyazonosságát! Minden számlálóbiztosnak saját, névre szóló, egyedi azonosítószámmal rendelkező számlálóbiztosi igazolványa van, amely a személyazonosságot igazoló fényképes okmánnyal, tehát a személyi igazolvánnyal, útlevéllel vagy jogosítvánnyal együtt érvényes. Amikor a számlálóbiztos becsönget, fel kell mutassa a számlálóbiztosi igazolványát. Ha kérjük, hogy igazolja magát a személyét azonosító igazolvánnyal is, akkor ennek a kérésnek is eleget kell tennie. A számlálóbiztosokat a népszámlálás teljes időszakában működő, ingyenesen hívható információs telefonszámon (+36-80-080-143) is ellenőrizhetjük. A számlálóbiztosok hétvégén is becsöngethetnek.
Nem vagyunk kötelesek beengedni a számlálóbiztost a lakásba. A kérdéseket a lakás előtt, az udvaron vagy akár a folyosón is megválaszolhatjuk – de ez persze kényelmetlen, mert közel fél óra is lehet egy 2-3 fős háztartás esetében. Az adatszolgáltatás egy lakáskérdőív kitöltésével indul, majd a személyi kérdőív következik az otthonunkkal, majd a lakásban lakókkal kapcsolatos kérdésekkel. A válaszolás kötelező, kivéve azokat, amelyek a nemzetiségi hovatartozásra, az anyanyelvre, a családi, baráti közösségben beszélt nyelvre, a vallásra, az egészségi állapotra, a fogyatékosságra kérdeznek rá.
Az adatokat elektronikusan, tableten rögzítik a biztosok, majd a kérdőív befejezése után beküldik azokat a KSH-nak. A kérdőív beküldése után a kérdőív vissza nem nyitható, azon adatmódosítás a továbbiakban nem végezhető, azt titkosítják és csak statisztikai adatfeldolgozásra használják fel. A népszámlálásban való részvétel alig fél órát vesz igénybe.
A számlálóbiztosok titoktartási nyilatkozat aláírásával vállalják, hogy a kapott válaszokat, illetve a tudomásukra jutott egyéb információkat bizalmasan kezelik, azokat más személynek nem adják át, valamint, hogy az adatszolgáltatóval folytatott beszélgetést semmilyen eszközzel nem rögzítik. November 20. és 28. között már csak a települési jegyzőknél jelentkezve, pótösszeírás keretében lehetséges részt venni a népszámlálásban.
További információkat a nepszamlalas2022.hu oldalon találsz.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre