A „kamuzöld” Karácsony politikájának szimbóluma – a leszerelt 3000 szemeteskuka mellett –, hogy úgy csinál, mintha „zöldpolitikus” lenne, de minden tettével éppen az ellenkezőjét éri el ígéreteinek. Budapest nem lett „zöldebb”, mióta ő a főpolgármester, viszont állandósultak a nagy füsttel járó közlekedési dugók.
A mai budapesti várospolitika lényege: előkészítetlen, koncepciótlan ötletelés, mint a körúti biciklisávok vagy a rakpart teljes lezárása – hatalmas közlekedési káoszt, benzinbűzt és dugókat okozva. Eközben nem épít semmit, viszont próbál megakadályozni mindent, amit a kormány építene Budapesten. Ha Karácsony cselekszik, abból bénázás és felfordulás lesz, de ha valamit meg akar akadályozni, abból általában világsiker – lásd a Liget-projektre hulló nemzetközi díjesőt, a látványos – és tényleg “zöld!” – épületeket a Városligetben, vagy akár a rezsicsökkentést, amire egyrészt egyre több a nemzetközi példa is, másrészt meg most maga Karácsony követeli a kormánytól...
Karácsony csak akadályozza a fejlesztéseket a „zöld gondolat” jegyében – de tenni nem tesz semmit, ami tényleg „zöld” lenne. Így marad a betondzsungel – plusz a bűzös közlekedési káosz, a dugók, a hatalmas kocsisorokat okozó „forgalomcsillapítás”.
Karácsony Gergely „zöld” programjának szimbóluma – a benzinbűzön túl – a „méhlegelőprojekt”: a végeredmény gondozatlan, allergén gaztenger szerte a városban. Virágnak, ami táplálná a méheket, nyoma sincs, van helyette száraz kóró, pollent okádó gaz és havi 67-70 kutyának súlyos sérülést okozó toklászmező.
Támogassuk a biciklizést – ezzel mindenki egyetért. De ehhez átfogó terv, komplett városrészek „faltól falig” újratervezése kell. Mit csinált ehelyett Karácsony Gergely? Vett pár vödör sárga festéket, majd fölfestettek a Nagykörútra egy biciklisávot teljesen összevissza: hol az autósoktól, hol a járdától elvéve, összevissza vezetgetve a bicikliseket autók, gyalogosok, zebrák között. Az eredmény: dugó, benzinfüst, káosz és életveszély!
„Újraéled a pesti plázs” – ilyen jelszavakat harsogtak Karácsonyék korábban nyáron, mikor lezárták a Lánchíd és a Margit híd közötti részt és azt ígérték, az Országháztól a Margit hídig a rakparton nyári hangulatot teremtenek. Ehelyett általában egyetlen lélek sem járt a durva betonplaccon. Ami nem csoda: ontotta a hőséget az aszfalt, árnyék nincs, sem ivókutak, sem zuhanyozók. Egyetlen vendéglátóhely, hűsítőt kínáló pult nem volt a 70 ezer négyzetméteren, és csak néhány növény árválkodott kaspóban a fal mellett. Cserébe viszont, mivel a rakpartszakaszt lezárták, a budai oldalon torlódott a forgalom. Ilyen a tipikus Karácsony Gergely-féle „sikeres zöldpolitika”: semmi nem történik, csak a betonplaccot átkeresztelik „plázzsá”, viszont helyette hatalmas a bűzzel, füsttel járó közlekedési dugó…
Budapest a csőd szélén tántorog, hiszen a választások után kiderült: csak a z első fél évre terveztek költségvetést: tudták, hogy nem tudják kormányozni Budapestet, mert nem lesz elég a pénz. A zűrzavaros városvezetés nem tud mást tenni, mint a kormánynál könyörög pénzért, és fenyegetőzik, hogy majd megvétózza a fejlesztéseket vagy leállítják a tömegközlekedést, ha a kormány nem ad eleget...
Budapest látványosan elhanyagoltabb és piszkosabb lett az elmúlt két évben. Karácsony Gergelyéknek ez nem olyan fontos: szimbólum értékű, hogy leszereltek 3000 köztéri kukát, és „bedarálták” a zöldítésért és tisztaságért felelős évszázados cégeket, a Főkertet és az FKF-et egy budapesti mamutcégbe – pedig tisztább, zöldebb, átláthatóbb Budapestet ígértek...
Az egész baloldal szidta a rezsicsökkentést, „népbutításnak”, „tarthatatlannak” nevezték. Most pedig Karácsony Gergely napok óta teliharsogja vele a sajtót, hogy a rezsicsökkentés igenis jó, a Fővárosi Önkormányzat nem tud megállni a lábán nélküle, és a kormány milyen gonosz, mert kiveszi …
Karácsony Gergely minden eszközzel megpróbálja megfúrni a Városliget fejlesztését, mondván, csökkenni fog a zöldfelület, és csúf betonépítmények lepik majd el a Ligetet. Ehelyett kiderült: valójában nő a zöldterület aránya, a régi, romos betonépületek helyére pedig világszínvonalú, pazar, díjazott, „zöld” épületek kerülnek, amelyek mindennek nevezhetők, csak rút betonnak nem...
Szerencsére a főváros nem tudta megfúrni a Magyar Zene Háza projektet: most az egész világ a csodájára jár, amelyet, hogy minden hétvégén megtelik gyerekekkel, hozzátesz a Liget arculatához, modern, szellős és igazán „zöld”. Nem véletlen, hogy hullik rá a „díjeső”: 2019-ben elnyerte az Európa Legjobb Középülete, valamint a Legjobb Nemzetközi Középület díjat. Ez van, ha „KariGeri” ellenez valamit: világsiker!
1872 óta összevissza vándorolt a Néprajzi Múzem, ami végre hazatért: eddig még nem működött olyan épületben, amit kifejezetten az intézmény igényeinek megfelelően alakítottak volna ki. Londonban már a tervei alapján a világ legjobb középületének választották ezt az épületet is. Körülötte újonnan kialakított zöldfelületek, és egy hangulatos sétány, a Városligeti Promenád várja a látogatókat, az autókat pedig a hatalmas mélygarázs, így az autók által megszállt óriási területet visszakapta a Városliget – még szerencse, hogy a „kamuzöld” Karácsony ezt sem tudta megfúrni, mert akkor maradt volna a beton....
Bár Karácsony ezt is meg akarta akadályozni, átadták az MVM Dome névre keresztelt Budapesti Multifunkcionális Sport- és Rendezvénycsarnokot az Üllői úton, a Népliget buszpályaudvar mellett. Lesz itt kézilabda-Eb és vb, műkorcsolya- és jégtánc-világbajnokság, de Tom Jones-koncert is. Az aréna környezetében 15 hektárnyi gondozatlan területet alakítottak át parkos zöldterületté. Az épület gyönyörű, a környezete rendezett és zöldebb – ha Karácsonyon múlt volna, ez sincs, csak a beton és a roncsmező.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre