Elképesztő kincseket rejtenek vizeink! Mágneshorgászattal ki is foghatjuk őket

Valóságos kincsesbányák a vizeink, ezért egyre inkább divattá válik a mágneshorgászat. Az élelmes emberek húztak már ki a vízből fegyvereket, széfet, biciklit, de értékes gyűrűket is. A Metropol sok érdekességet tudott meg a témában.



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2022.02.15.
érdekes sport

Csak ámulunk és bámulunk, amikor azt látjuk, hogy valaki a vízből mágnessel kihalászott egy biciklit, rollert vagy akár egy fegyvert. Az internetes portálokon egyre több ilyen kép jelenik meg. De vajon mit jelent a mágneshorgászat? Kell hozzá engedély? És mit kell csinálni a kihalászott tárgyakkal?

Valóságos kincsek kerülnek elő egy-egy kapás során – Fotó: Mágnes Horgászat

Bárki kipróbálhatja

A mágneshorgászat egyre népszerűbb hobbi. Bárki kipróbálhatja, nem szükséges hozzá engedély, mert nem számít sem horgászatnak, sem kincskeresésnek, inkább a szemétszedés kategóriába sorolható” – mondta el a Metropolnak Kovács Erik, a mágneshorgászat egyik legrégebbi magyarországi képviselője.

Azért vannak íratlan szabályok, amiket mindenkinek ajánlott betartani.

„Ha például halászok vannak a parton, akkor a közelükben nem halászunk. Ha hídról dobunk, előbb alaposan körbe kell nézni, hogy nem közeledik-e a vízen egy hajós vagy egy kenus” – sorolja a tapasztalt mágneshorgász. Kiemelte: nagyon fontos, hogy ne hagyjunk magunk után szemetet, dobjuk ki a legközelebbi kukába, vagy ha nagyobb mennyiségről van szó, akkor szállítsuk el egy méhtelepre. Bár nincs életkori megkötés, a 18 éven aluliaknak azt szokták ajánlani, hogy csak nagykorú felügyeletével próbálja ki a mágneshorgászatot. Sokszor ez azért is szükséges, mert ha egy híd lábába beleakad például a mágnes, az olyan erővel húzza, hogy egy gyerek le sem tudná szedni.

A mágneshorgászatot bárki kipróbálhatja, de azért vannak bizonyos szabályok, amiket be kell tartani – Fotó: Mágnes Horgászat

Csak egy jó mágnes és egy kötél kell

„A legfontosabb, hogy jó minőségű horgászmágnest szerezzük be” – magyarázza Erik. „Ezek speciális mágnesek, anyagösszetételük más, mint a háztartási mágneseknek. Egyedi webshopokban lehet kapni ilyet, 15 féle méret létezik. Mivel a legkisebb mérettel is ki lehet húzni egy 30-40 kilós tárgyat, nem érdemes egyből nagyobbat venni a kezdőknek” – mondja Kovács Erik. Azért szokták azt mondani, hogy szemétszedésnek számít a mágneshorgászat, mert a vízből kiemelt fémek túlnyomó többsége szemét.

56-os pisztolyt is fogtak már ki a tó mélyéről – Fotó: Mágnes Horgászat

A kihalászott dolgok 30 százaléka hasznos

„Bizony nagyon érdekes, különleges és furcsa tárgyakat is találhatunk, néha még értékes dolog is akadhat a mágnesünk végére. Körülbelül 30 százaléka hasznos az így kihalászott dolgoknak. Nem szabad elkeseredni, ha első néhány alkalommal nem találunk különleges tárgyat, türelem és gyakorlás kérdése” – magyarázza Erik, aki szerint a leggyakrabban fémszerszámokat, aprópénzt, néha gyűrűket halásznak ki a mágneshorgászok, de nagyon sok különleges tárgyról számoltak be az utóbbi időben a hobbi űzői. „Bicikli, krosszmotor, fegyver, széf, kard is került már elő a víz alól. Ha bombát találunk, le kell tenni a mágnest és értesíteni kell a 112, a tűzoltók ilyenkor megvizsgálják a robbanóeszközt. A hatástalanítás után visszaadják a mágnesünket” – int óvatosságra a tapasztalt mágneshorgász. Gyakran számolnak be arról is horgászok, hogy fegyvert találnak.

„Ilyenkor sem szabad hozzányúlni, a rendőrséget kell értesíteni. A legtöbb esetben kiderült, hogy második világháborús vagy ’56-os fegyverről van szó. Modern, az utóbbi 10 évből származó fegyverek nem szoktak előkerülni” – teszi hozzá a mágneshorgász.

Fegyvernél kisebb tárgyakat is könnyedén ki lehet halászni – Fotó: Mágnes Horgászat

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás