Az Ausztráliában élő doktornő a Novavax nevű vakcinát fejleszti, ami közel 90 százalékos hatékonyságot produkált a brit mutánssal szemben.
Újabb magyar kutatón van a világ szeme: dr. Bári Eszter kutatásirányítóként dolgozik egy hamarosan piacra kerülő amerikai, második generációs vakcinán. A készítmény merőben más, mint az eddigi vakcinák.
Magyarország kis ország ugyan, de annál nagyobb szaktekintélyekkel rendelkezik. Nemzetünk több felfedezést is adott már a nagyvilágnak, és ez most a koronavírus-járvány idején sincs másképp. Karikó Katalin, a BioNTech cég alelnöke úttörő szerepet játszott az mRNS-technológia alkalmazásában, emellett a nevéhez fűződik a világon elsőként engedélyezett új generációs koronavírus elleni vakcina kifejlesztése. Dr. Bári Eszter, a Semmelweis Egyetem egykori hallgatója a szintén nagy bizakodásra okot adó, amerikai Novavax-vakcina kutatásirányítójaként érdemelt ki elismerést.
Dr. Bári Eszter kutatásirányítóként az első vonalban állva lehetett részese egy koronavírus elleni vakcina kifejlesztésének. A magyar kutatónő Ausztráliában irányította a Novavax-vakcina tesztfázisát. Az orvosnő gyermekkora óta szülész-nőgyógyász szeretett volna lenni, de a sors egy másik utat szánt számára. Mivel súlyos fémallergia alakult ki nála, egyértelművé vált, hogy nem lehet gyakorló orvos, ezért figyelme a megelőzés felé terelődött. Eszter részt vett a madárinfluenza elleni harcban, és kilenc éve költözött a férjével Ausztráliába.
Dr. Bári Eszter már korábban is tevékenykedett a sokak életét meghatározó készítmények fejlesztésében, most hatalmas áttörést érhet el a Novavax-vakcinával.
– Egy világjárvány természetesen új helyzet számomra, így izgalommal és kíváncsian fogadtam el a felkérést a Covid-vakcina kipróbálásának az irányítására. Szerencsésnek tartom magam, hogy Ausztrália legkiválóbb orvosaival dolgozhatok együtt – újságolta a doktornő a Semmelweis Egyetem portáljának. Elárulta, felkérést kapott az Egyesült Királyságban futó klinikai III. fázis adatainak orvosi felügyeletére, melynek első hatékonysági eredményei szerint 89,3 százalékban hatékony a brit variánssal szemben.
Az amerikai Novavax koronavírus elleni vakcinája az első úgynevezett alegységvakcina lehet a koronavírus-oltóanyagok egyre szélesebb palettáján.
– Ez a második generációs vakcina azt a mesterségesen előállított tüskefehérjét tartalmazza, ami ellen az ellenanyagok termelődnek a szervezetben – magyarázta a Borsnak dr. Rusvai Miklós víruskutató.
– Míg a kínai Sinopharm-vakcina a teljes elölt vírust tartalmazza, a Pfizer–BioNTech, a Moderna, az AstraZeneca és a Sputnik V pedig csak a tüskefehérje genetikai kódját, addig ez az alegységvakcina magát a tüskefehérjét – sorolta a szakember, aki szerint ennél a bonyolult oltóanyagnál néhány nappal hamarabb indulhat be a szervezetben az immunválasz. Ehhez is két dózisfelvétel szükséges. – Előnye az alegységvakcinának, hogy nem igényel különösen bonyolult szállítási és tárolási módot. A Novavax hamarosan egy újabb elérhető oltóanyag lehet a piacon, az amerikai gyógyszerügynökség már vizsgálja, hogy biztonságos és hatékony-e – tette hozzá dr. Rusvai, aki szerint bármelyik vakcina jó, ami engedélyt kap, elérhető, és az előkísérletek alapján legalább 70–80 százalékos hatékonysággal bír.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre