A munkáltatói adók eltörlése 117 ezer dolgozó munkájának a megtartását segítette

Mintegy 117 ezer turizmusban, szabadidő-ágazatban dolgozó munkájának megtartását segítette az adóelengedés tavaly novemberben - tájékoztatta az MTI-t Izer Norbert, a Pénzügyminisztérium adóügyekért felelős államtitkára.



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2021.01.24.
támogatás

Novemberben 13 500 vállalkozás mentesült a munkáltatói adóterhek alól. A bevallási adatok alapján az érintettek egy hónap alatt hárommilliárd forintnyi adót spóroltak meg - mondta Izer Norbert.

Az államtitkár emlékeztetett, hogy a kormány azonnali bértámogatási és adóügyi segítségről döntött azon ágazatok esetében, amelyeket a november 11-től elrendelt kijárási tilalom és egyéb korlátozások súlyosan érintenek.

A vendéglátás, a szálláshely-szolgáltatók, az utazásszervezők, a szabadidős-ágazat és a magántulajdonú buszos vállalkozók tavaly novembertől 2021. januárig kaptak mentességet a munkáltatói adóterhek megfizetése alól. A vállalkozásoknak nem kell megfizetniük a novemberre, a decemberre és a 2021. januárra vonatkozó, munkavállalók utáni szociális hozzájárulási adót, szakképzési hozzájárulást, a rehabilitációs hozzájárulás arányos összegét, valamint a személyi jellegű kifizetések után a kivát - sorolta az államtitkár.

Már a novemberi adatokból kiderül, hogy az intézkedés négyes célrendszere beváltotta a hozzá fűzött reményeket - húzta alá Izer Norbert.

Egyrészt hozzájárult a munkahelyek megtartásához; csak novemberben 117 ezer ember munkáját biztosította. Másrészt a nehéz helyzetben lévő gazdálkodók adóterhét csökkentette, hiszen novemberben a vállalkozások hárommilliárd forintnyi adót spóroltak meg. Harmadrészt mindezek az előnyök egyáltalán nem jelentettek adminisztrációs többletterhet. Nem kell kérelem kitöltéssel, külön nyilatkozat benyújtásával bíbelődni. Elegendő a havi adó- és járulékbevallásukban az erre a célra kialakított mezőket egyszerűen bejelölni. Negyedrészt fontos szerep hárul ezekre az ágazatokra a koronavírus-válságból történő kilábalás idején, ezért versenyképességi szempontból is szükséges a támogatás - mondta az államtitkár.

Izer Norbert az ágazati adómentesség mellett az elviteles ételek áfacsökkentését emelte ki, amely szervesen illeszkedik a kormány veszélyhelyzet idején meghozott intézkedéseinek a sorába. Az, hogy az éttermek zárva tartásának átmeneti időszakára az eddigi 27 százalékról 5 százalékra csökkent a kiszállított ételek áfája, nemcsak a munkahelyek megőrzését, hanem az ágazat működésének fenntartását is szolgálja - mondta.

Az államtitkár emlékeztetett, hogy a koronavírus-járványnak leginkább kitett ágazatok bértámogatása, illetve adóelengedése esetében egyelőre három hónapról döntött a kormány. De ha a járványhelyzet ezt indokolttá teszi, a kormány készen áll további hosszabbításra. Izer Norbert elmondta azt is, hogy az ágazati adókedvezmény nem veszik el. Ha a vállalkozó a bevallásában elfelejtette érvényesíteni a mentességet, és az igénybevétel feltételei fennálltak, akkor önellenőrzéssel módosíthatja bevallását. A 2020. novemberről szóló havi adó- és járulékbevallást 2025. december 31-ig lehet önellenőrizni - jegyezte meg.









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás