Tatár Imre 100 éve született Budapesten, azóta él együtt ezzel a várossal, részese évszázados történetének. A „nyóckerből” indult, lefotózta a régi Nemzeti bontását a Blahán, a hadifogságból hazatérve egy József körúti bérház udvarán kérte meg az ugyancsak újságíró Potoczky Júlia kezét, akivel 60 évig volt házas. Ma is szereti Pestet és Budát, minden zugához százféle emlék fűzi.
Tatár Imre, amikor hazatért a hadifogságból, munkát keresett a Szabad Nép szerkesztőségében, de mellé feleséget is talált.
A szerkesztőség a József körút – Blaha sarkán volt, régi körfolyosós házban, udvarra néző szobákkal. Ahogy megegyeztünk az újságírói állásról, kinéztem az ablakon, és megpillantottam egy csinos lányt, aki a túloldalon üldögélt, és napozgatott a gangon. Rögtön odasiettem hozzá, és bemutatkoztam. Megtudtam, hogy ő is újságíró, Potoczky Júlia, majd egy év múlva feleségül vettem. Több, mint 60 évig éltünk együtt, nagyon szép élet volt! – meséli Tatár Imre, aki a Metropolnak azt is elárulta gyermekkora óta újságíró akart lenni, bár fogalma sincs, honnan jött az ötlet, mert a családban senki nem volt az a felmenők között.
- Tíz évesen úgynevezett miniszter papírt vettem, ezek négyoldalas, A4-es-nél nagyobb méretű lapok voltak, erre kézzel írtam újságot Barátság néven. Hirdetéseket, híreket gyűjtöttem bele a családból, rokonoktól, és az ebből kapott pénzből jött ki a következő papír ára.
Tatár Imre a VIII. kerületben született, a Tavaszmező utcai gimnáziumba járt, itt töltötte élete első két évtizedét. - A nyócker a szülőfalum, gyerek-és ifjúkorom helyszíne. A Kálvária térre jártunk le focizni, rollerozni, más játékunk nem is volt, mégis szép emlékeim vannak erről az egyébként nem könnyű időszakról. A Szigetvári utca sarkán volt a fűszeres, édesanyám oda járt le hetente vásárolni. Akkor az volt a módi, hogy felírták egy füzetbe, mit vett, és hónap végén fizette ki a fogyasztást.
Huszonegy évesen a VIII. kerületből indult el a munkatáborba, és 27 évesen, amikor hazatért, feleségével Budán folytatták közös életüket egy társbérletben. Jelenleg is Budán él, és a fővárosnak ez az oldala legalább annyira közel áll a szívéhez, mint a pesti. - A Józsefváros és a Ferencváros, a Blaha Lujza tér meghatározó helyszínei az életemnek, de ugyanilyen fontos számomra a Budai Vár, a Halászbástya, a Rózsadomb – ahol a jómódúak mellett sokan vagyunk nyugdíjból élők is- újságolja Imre bácsi, aki látta a Horthy-díszőrséget is masírozni a Várban, és az egykori Esti Hírlap szerkesztősége Blahára néző ablakából végigfotózta a régi Nemzeti Színház fölrobbantását.
-Minden, ami hangulatos számomra Budapesten, az 1867. és az I. világháború között épült: a Parlament, a belváros, a Duna-part, a Várkert bazár. Szeretem a hidakat is, bár szerintem a régi Erzsébet híd jobban illeszkedett ebbe a gyönyörű összképbe – tudtuk meg Tatár Imrétől, aki írásaiban az 1920-as, 30-as évek Budapestjének életét is fel-felvillantotta. - A ’90-es években a Magyar Nemzet Polgárvilág sorozatában írtam a pesti hordárról, a jegesről, a virágföldárus svábról, és a verklisről, aki embermagasságú hangszekrényt tolva maga előtt két keréken begurult a bérházak udvarába. Én ezektől a korabeli „utcazenészektől” tanultam meg a XIX. századi keringőket, a régi hangulatos nótákat, a háziasszonyok, a szolgálólányok újságpapírba csomagolva dobták le nekik a 2 fillérest – ennek is volt értéke meséli Tatár Imre. - Most van egy szép erkélyem, ahonnan négy kertre látok rá, mondhatni egy liget van előttem. Szeretek nosztalgiázni, esténként kiülök, és énekelni szoktam. Többek között ezt: „Bejárhatod hétszer a világot, ilyen város nincs, mint Budapest!”
Egy kislány a fiús családban
Tatár Imrének egy fia és két fiú unokája van. Az egyik unokának egy kislánya és egy kisfia van, a másiknak a nyáron született meg a kisfia.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre