Így segítene a kormány, milliárdokat költenének Budapest fejlesztésére

Fejlődjön Budapest, de ne adóemelések és a város eladósítása árán! A kormány segítő kezet akar nyújtani a fővárosnak.



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2020.10.29.
Városfejlesztés

A jó együttműködés jegyében a kabinet segítő kezet nyújt a fővárosnak és kész átvállalni jelentős budapesti városfejlesztések megvalósítását, a költségek teljes fedezetét, és így tehermentesíteni a fővárosi költségvetést – közölte a Budapest és a fővárosi agglomeráció fejlesztéséért felelős államtitkár. Fürjes Balázs elmondta, hogy Karácsony Gergely főpolgármester a kormány támogatását kérte budapesti megszorításokhoz, adóemeléshez és hitelfelvételhez.

Nem támogatható sem a megszorítás sem az adóemelés

A kormány egyértelműen leszögezte: sem a megszorításokat, sem a budapesti adóemelést, sem a főváros eladósodást nem tartja jó ötletnek és nem tudja támogatni. Ugyanakkor kész segítséget nyújtani a fővárosi városvezetésnek és kész több tízmilliárd forintnyi budapesti városfejlesztést teljes egészében átvállalni, a fejlesztéseket megvalósítani és ezzel tehermentesíteni a fővárosi önkormányzat költségvetését.

A kormánydöntés lényege, hogy kizárólag a fővárosi önkormányzattal való megegyezés, kizárólag a főpolgármester igénye alapján a kormány kész az önkormányzat helyett viselni nagy budapesti városfejlesztések költségét, átvállalni a megvalósítás felelősségét.

60 milliárdos megtakarítás

Fürjes Balázs tudatta, hogy a kormány döntése és a fővárosnak már meg is küldött írásos javaslata első körben 60 milliárd forintnyi tehermentesítésre tesz javaslatot, azaz 60 milliárd forint megtakarítását teszi lehetővé a fővárosnak, ha a városvezetés elfogadja a kormányzati megoldást.

Fürjes Balázs (Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)

Fejlesszük együtt Budapestet

„A kormány javaslata megfogalmazásakor igazodott Karácsony Gergely kéréseihez. Azoknak a fejlesztéseknek a segítő átvállalására teszünk javaslatot, amelyeket a főpolgármester nevezett meg. A listát tőle kaptuk, ő jelölte ki azokat a fejlesztéseket, amelyeket a főpolgármester adóemeléssel és a város eladósításával akart finanszírozni és amikre további kormányzati költségvetési támogatásokat kért. A mi megoldásunk egyszerű és gyakorlatias: fejlesszük együtt Budapestet, de tegyük ezt adóemelés és eladósodás nélkül” - fogalmazott Fürjes Balázs.

„Ha a főváros elfogadja megoldási javaslatunkat, 60 milliárddal tehermentesítjük a fővárosi költségvetést, 60 milliárdot spórolhat meg a főpolgármester, 60 milliárd újabb extra segítséget kap Budapest” – tette hozzá.

1. Pesti rakpartok mindenkinek

A kormány a főpolgármesterrel való megegyezés alapján kész megvalósítani a pesti rakpartok kerékpáros- és gyalogosbarát, zöldfelületeket, utcabútorokat, pihenőpadokat is tartalmazó átalakítását, a kétszer egysávos autóközlekedést fenntartó megújítását.

2. Kifizetnék és befejeznék a Biodómot

Az állatkertben (a megszüntetett Vidámparktól átvett területen) épülő Pannon Park központi építménye a biodóm, ami lényegében egy fedett park lesz. Hasonló épület eddig még soha nem készült Magyarországon. A tervek szerint a biodóm belső tereiben parkrészek, sétányok, állattartó terek lesznek majd egy fényáteresztő különleges tető alatt. Az elefántoknak nagy közös tere lenne, itt kapna helyet többek között a Pannon-tenger óriási akvárium is.

MTI/Balogh Zoltán

3. Megvalósulhat a környezetbarát budai sikló

A Citadellához csúcsidőszakban óránként sok száz turista látogat el, általában busszal. Mivel a zöldterületek, közparkok fejlesztése a kormány számára is egy fontos ügy, készek megoldani a problémát egy környezetbarát budai sikló megvalósításával.

A koronavírus-járvány miatt korábban nem közlekedõ Budavári Sikló július 1-jén, az újraindítás napján.
MTI/Mónus Márton

4. Meghosszabbítanák a budai fonódó villamost

A Budai fonódó villamoshálózat az óbudai 17-es villamos kétirányú meghosszabbításával jött létre korábban. A kormány által felkarolt fejlesztés keretében 6 új akadálymentes megállóhely, 2,8 km új, füvesített, kétvágányú villamospálya jön létre. Emellett a rakpart itt is kerékpáros- és gyalogosbaráttá válik, és egy új átszállási kapcsolat is létrejön a Déli Körvasútra.

Az Etele tér évről évre egyre fontosabb csomóponttá válik. 2019 júliusától az 1-es villamos vonalán a Fehérvári út és az Etele út kereszteződése helyett már egészen az Etele térig lehet utazni. A projekt eredményeként létrejött az összeköttetés a Kelenföld vasútállomás, az M4 metró, és a budai fonódó villamoshálózat között. A kelenföldi buszpályaudvar bővítésével az Etele tér még fontosabb csomóponttá válhat az agglomerációból érkezők számára.

 

Érvényben maradt a helytelen fővárosi maszkrendelet

Elmaradt a Fővárosi Közgyűlés tegnapra tervezett ülése, Karácsony Gergely főpolgármester mindezt a koronavírus járvánnyal indokolta, ugyanis a közgyűlés több tagja is elkapta a vírust, vagy karanténba került. A fővárosi Fidesz-KDNP mindezt sajnálattal vette tudomásul, hiszen számos Budapest számára fontos kérdésről kellett volna tárgyalni.

– Ilyen például a maszkhasználat szabályozásáról szóló jogszabályellenes fővárosi rendelet visszavonása – emelték ki. Mint ismert a fővárosi rendeletben a mai napig az szerepel, hogy a BKK járatain az arcunkat maszk mellett sállal, vagy kendővel is eltakarhatjuk. A kormányrendelet azonban kimondja, hogy csak az orrot és a szájat egyaránt eltakaró maszkhasználat a helyes. A szakértők szerint is a maszkhasználattal lehet legjobban védekezni a járvány ellen, a sál és a kendő a Metropol tesztjén is elbukott.

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás