Öt éve hunyt el tragikus helikopter-balesetben a Los Angeles Lakers és a kosárlabdavilág emblematikus figurája. Kobe Bryant és kislánya, Gigi Bryant 2020. január 26-án vesztette életét. A világ egyetlen Oscar-díjas NBA-bajnoka mindössze 41, kislánya pedig 13 éves volt.
Az egykor NBA-kommentátorként is ténykedő zenész, Várkonyi Attila, avagy DJ Dominique élete több alkalommal is összefonódott Kobe Bryanttéval. A Lakers legendájáról beszélgettünk a lemezlovassal, aki már az NBA-be kerülése előtt ismerte a Black Mamba becenevet viselő, ötszörös NBA-bajnokot.
Kobe Bryant már gimnazista korában nagyon nagy sztárnak számított, lehetett róla tudni, hogy kimagasló tehetségű fiú. Már akkor lehetett róla tudni, hogy kihagyja az egyetemet és egyenesen az NBA-be fog kerülni. Én abban a városban írtam a szakdolgozatomat, ahol ő épp a szárnyát bontogatta. Ardmore településen, Philadelphiához közel, ahol ő a Lower Merion High School diákja volt. Fizikatanári szakra jártam a Debreceni Egyetemre, ahol az amerikai és a magyar középiskolák összehasonlítása volt a témám. Ugye, hogy mik azok a területek az amerikai oktatásban, amit át lehetne venni itthon. Akkoriban minden Kobe Bryantről szólt a városban, pedig még csak harmadéves gimnazista volt. Nem túlzok, mindenki úgy beszélt róla, hogy tudtuk: Kobe különleges
– kezdte visszaemlékezését DJ Dominique.
„Amikor bekerült a ligába, elindult egy másfajta kommunikáció vele kapcsolatban. Mégpedig, hogy miben különbözik vagy hasonlít Michael Jordanhez. Minden mozdulatát, gesztusát figyelték. Kobe Bryant példaképe volt Jordan, nyíltan vállalta, hogy nagyon sok mozdulatát megtanulta. Ezekkel a szinte teljesen Jordanéhez hasonló mozgásával, atletikusságával pedig viszonylag hamar az NBA legjobb játékosi közé emelkedett. Bryant – példaképéhez hasonlóan – szintén egy nagyon kompetitív játékos volt. Egészen elképesztő módon harcolt és küzdött meg minden labdáért és helyzetért” – mesélte DJ Dominique, aki nagyon sok meccsét kommentálta a 2000-es évek eleji Lakersnek.
Amikor a Shaquille O’Neal és Kobe Bryant fémjelezte Lakers uralta az NBA-t, én éppen akkor dolgoztam a Sport TV-nél. Nagyon sok meccsüket volt lehetőségem közvetíteni. Akkoriban minden NBA körüli pletyka a Los Angeles Lakers két sztárjának viszonyáról szólt. A maguk posztján mindketten a liga első számú sztárjainak számítottak – legalábbis Shaqet vitathatatlanul a center poszt legjobbjaként emlegették. Kobenak viszont olyan vetélytársai voltak, mint Allen Iverson, vagy Tracy McGrady. A Lakers két sztárjának folyamatosan változó viszonya pedig meghatározta a Lakers megítélését. Nyilván két dudás volt egy csárdában, hiszen – még ennyi idő elteltével is – nagyon nehéz lenne megmondani, hogy melyikük volt a jobb játékos. Viszont a kettejük közös játéka eredményezett három, egymást követő bajnoki címet. Bárhová mentek, ők voltak a legnagyobb sztárok, velük kezdődött el az NBA-ben az a tendencia, hogy gyakorlatilag meg sem lehetett közelíteni a játékosokat. Nekem alkalmam volt annak idején bejutni a Chicago Bulls öltözőjébe, ahol sikerült interjút csinálnom Michael Jordannel, a Lakersnél viszont ez lehetetlen volt
– mesélte Várkonyi Attila, aki egy alkalommal mégis tudott beszélni a legendával.
„A 2001-es NBA All-Star-gála után volt alkalmam pár szót váltani Kobe Bryanttel. Az is csak azért sikerült, mert szabályzat írta elő, hogy ö perccel a mérkőzés után be kellett engedni a sajtót a játékosok öltözőjébe. 2002-ben Kobe szülővárosában, Philadelphiában rendezték meg az NBA legjobbjainak összecsapását, ahol a közönség már a bemutatásnál is elkezdte fújolni Bryantet. Mindkét keret játékosai kiakadtak, hogy a saját otthonában így bánnak vele, de ő mindezt motivációként használta és végül ő lett a mérkőzés legértékesebb játékosa – tette hozzá DJ Dominique.
Miután Shaquille O’Neal elment a Los Angeles Lakerstől, Kobe Bryantnél pontosan ugyanazt a fejlődési folyamatot véltem felfedezni, mint Michael Jordannél. Mindkettejükre igaz, hogy folyamatosan változtatták a játékukat. Egyikük sem volt konstans ugyanaz a játékos a karrierje során, szezonról szezonra mindent megtanultak a játékról. 2009-ben pedig ismét a csúcsra tudott érni Kobe, ezúttal Shaq nélkül, ráadásul két egymást követő évben is bajnok lett. A néhol arrogánsan viselkedő játékosnak benőtt a feje lágya és már a 2008-as olimpiai játékokon felfedezhető volt, hogy több fiatalnak is a hóna alá nyúlt, ez pedig kitartott karrierje végéig. Azt sajnálom, hogy pályafutása utolsó éveit szétdarabolták a sérülések. Mindezek ellenére 2016-ban, a legendájához méltón búcsúzott a játéktól. Azt is szögezzük le, hogy nem sok olyan játékos fordult meg a ligában, akinek két mezét is visszavonultatták, ugye a 8-ast és a 24-est
– mondta a sztár DJ, akit letaglózott a tizennyolcszoros NBA All-Star halála.
„Amikor eljutott hozzám a hír, miszerint Kobe Bryant elhunyt, lesújtva éreztem magam. Végtelenül igazságtalannak éreztem a sorstól azt a helyzetet, ahogy ő elment, ráadásul a kislánya oldalán. Ettől csak még tragikusabb és letargikusabb hatása volt az egésznek. Én azt gondolom, hogy ez egy óriási veszteség. Ő nem csupán egy kiváló kosárlabdázó, olimpiai és NBA-bajnok volt, de rengeteg olyan gyerek példaképe is, akik első generációja már az NBA parkettjén bizonyít manapság.”
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre