Lucától karácsonyig – Tudj meg többet a téli népszokásokról!

A gazdag, sokszínű ünnepkör színpadi megelevenítésében Farkas Zoltán „Batyunak” nagyszerű segítők állnak rendelkezésére: Benedek Krisztina népi énekes és mesemondó mellett a Kistarcsai Pannónia Táncegyüttes három csoportja és zenekara is közreműködik.



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2022.12.12.
Módosítva: 2022.12.12.

„Luca, Luca, kitty-kotty, tojjanak a tiktyok” – ha ezzel a mondókával készülünk az év vége sűrű időszakára, nagy baj az új esztendőben sem érhet minket. De ne szaladjunk előre: az év utolsó két hete jó ideje az összegzés, a leltár és az új tervekbe vetett bizalom időszaka. Meg a zenéé, táncé, meséé és megannyi különös, ritka népszokásé, amelyekről nem illik megfeledkezni. Hogy valóban ne feledkezzünk meg róluk, arról rendező-műsorvezetőként a hazai népi hagyományok nagy ismerője, Farkas Zoltán „Batyu” gondoskodik.

Fotó: mupa.hu

A mártírhalált halt szicíliai vértanúra, Szent Lúciára emlékezünk december 13-án. A karácsony napjáig készülő, az éjféli misén a boszorkányokat leleplező Luca székéről már mindenki hallott, de azt talán kevesebben tudják, hogy például a Csallóközben Lucának öltözött férfiak meszelővel a kezükben űzték el a bajokat a családtagokról. Karácsony böjtje, azaz december 24-e Ádám és Éva emléknapja, amikor a család már az érkező esztendőre összpontosított. Másnap Jézus Krisztus születését ünnepeljük, sok helyen a betlehemezés jeles szokásával felelevenítve az egykori eseményeket. A heródesi gyermekgyilkosság áldozataira, az aprószentekre december 28-án emlékezünk, számos rontásűző szokással – például a vesszőzéssel, melyet neveznek aprószentekelésnek is – biztosítva a jólétet. De nem feledkezhetünk meg az advent idején szokásos énekes verses köszöntésről, a kántálásról sem.

Korosztály: 10–14 év
Jegyár: 500 forint

Időpont: december 12., 11.00–12.00
Helyszín: Műpa

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás