Az újévben is könnyen összefuthatunk Budapest környékén egy Rétvári Rétes feliratú sütőautóval, amelyben az elmúlt év legaktívabb parlamenti képviselője „utazik”. A szokatlan képviselői gépjármű oka, hogy Rétvári Bence rétessütésre adta a fejét: mákost, meggyest, almást és túróst készít.
A Rétvári Rétes-túrán eddig több mint 1500 rúd rétes készült, és fogyott el. A képviselőnek olyan segítői is akadnak mint Nagy Feró, akivel Ricse Rétes készített, de legutóbb a Kossuth-díjas Bogányi Gergely zongoraművésszel „négykezesezett”. Teszteltük a Rétvári Rétest, és elkértük a receptjét.
1 rúd rétestészta (az általunk választott tuti márka, minőség – a tészta készítése majd egy következő fokozat)
440 gramm magozott megy vagy darált mák vagy túró vagy reszelt alma
cukor, porcukor ízlés szerint
Az előre elkészített tésztát lisztezett deszkán kinyújtjuk, áttesszük sütőpapírra, egyenletesen elosztjuk benne a tölteléket, a papír segítségével feltekerjük, a tetejét villával megszurkáljuk, 40 percig sütjük. Egy rudat hat szeletre vágunk, ezeket megporcukrozzuk, és kínáljuk.
1. Újévkor sokfelé azért sütöttek rétest, hogy hosszúra nyúljon az esztendő és sokáig éljenek. Úgy tartották, hogy ha jól nyúlik a rétes, akkor a család szerencsés lesz a következő évben.
2.A rétes igazán az Osztrák-Magyar Monarchiában honosodott meg. Jókai Mór is megemlékezett arról, hogy milyen a jó rétes: „A jó rétestészta olyan vékony, hogy el tudod olvasni alatta az aznap reggeli újságot.”
3.A párizsi Ritz Hotel étlapján a XIX. század elején már szerepelt a „Rétes Hongrois”, amelynek elkészítéséhez a réteslisztet Magyarországról rendelték, és a cukrászokat Pestre küldték tanulni.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre