Seregély Mirtill eredetileg külkeresként dolgozott, majd egy régi szerelemnek engedve lett mézeskalács-készítő, népi játszóházi foglalkozásvezető. Karácsonyra elkértük mézeskalács-alapreceptjét olvasóink számára.
Seregély Mirtill kézműves-foglalkozásain a legrégebbi mézeskalácsos technikát: a faragott ütőfákkal mintázott hagyományos mézesek készítését tanítja a kortárs népi iparművész fafaragók munkáiból álló ütőfagyűjteménye segítségével.
– Álmom, célom a mára csaknem teljesen feledésbe merült, egyszerűen szép, szépen egyszerű ütőfás mézeskalácsos technika újjáélesztése, népszerűsítése, a magyar múzeumi mézeskalácsformák mintakincsének és a régi recepteknek további kutatása, bemutatása, átadása – mondta a Metropolnak Mirtill a Hagyományok Háza mézeskalács-sütő rendezvényén, ahol a mézeskalács alapreceptjét is megszereztük.
550 gr finomliszt (szitálva)
250 gr vegyes virágméz
100 gr porcukor (szitálva)
1 egész tojás és 1 sárgája
Fél teáskanál szódabikarbóna (liszthez szitálva)
1 teáskanál fahéj, 1 teáskanál gyömbér, fél teáskanál szegfűszeg (őrölt)
A mézet felmelegítem, belekeverem a vajat, 10 perc hűlés után a tojásokat is. A száraz anyagokat szitálom, alaposan összekeverem, hozzáadom a mézes masszát, összegyúrom, zárt edényben néhány órán át hűvös helyen pihentetem. A pihentetett és átgyúrt tésztát 4–7 mm vastagságúra nyújtom. Formázás után a sütiket papírral bélelt sütőlapra helyezem, 150–180 fokon, alul-felül sütésen sütöm, amíg szép színe nem lesz. A sütési idő a tészta vastagságától függően 10–14 perc.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre