Mutatjuk, mi a trükkje.
Ha nagyobb mennyiséget szeretnénk elraktározni a téli hónapokra, már a vásárláskor, ezt követően pedig a tároláskor érdemes betartani néhány szabályt, hogy hetek múlva is olyan legyen, mintha éppen most szedtük volna le a fáról - írja a Fanny Magazin.
Vágjuk körül a sérülést
Hosszú távú tárolásra csak a tökéletes gyümölcs alkalmas, ezért törekedjünk rá, hogy mindig hibátlant vásároljunk. A sérült vagy ütődött, illetve a molyok és egyéb rovarok által elkezdett darabokat tisztítsuk meg a hibás részek körül, és fogyasszuk el mihamarabb.
Legyen rajta a szára
Olyan gyümölcsöt válasszunk, amelynek ép a szára, mivel a leszakadt kocsányon keresztül könnyebben fertőződnek meg romlást okozó betegségekkel, ezáltal hamarosan rothadni kezdenek.
Takarjuk be egy pokróccal
A legjobb, ha hűvös, 3-4 fokos helyen, például a kamrában tároljuk. Az erkélyre is kitehetjük, de ha fagypont alá esik a hőmérséklet, takarjuk le egy pokróccal, mert a túl hideg károsíthatja a húsát, ami felgyorsítja a romlását.
Tegyünk a radiátorra egy tál vizet
Az alma több mint 80%-a víz, ezért frissessége megőrzéséhez jó, ha 90% páratartalmú helyen tároljuk. A téli hónapokban a fűtés gyakran kiszárítja a lakás levegőjét, így ilyenkor érdemes ellenőrizni ezt egy páramérő készülékkel Növelhetjük a levegő páratartalmát, ha a radiátorra egy tál vizet teszünk.
Tekerjük körbe egy papírba
Régen a körtét és az almát diólevéllel bélelt ládában vagy polcokon tartották télire. Most is érdemes lehet egyesével becsomagolni újságpapírba csomagolni, hogy megvédjük a héjukat. Ezután tegyük egy rétegben a jól szellőző edény aljára.
Terítsük szét egy rétegben
Fontos, hogy egy rétegben tegyük ki egy jól szellőző tárolóedény aljára vagy a polcra, hogy ne legyenek egymásra rakva. Ha túl sok van és csak több rétegben tudjuk tárolni, akkor időnként ellenőrizzük az alsó darabokat, hogy nem rohadtak-e meg.
Kapjon jó nagy adag levegőt
Szobahőmérsékleten, a konyhapultra vagy az asztalra kirakva gyorsabban romlásnak indulnak. Mindig vegyük ki a műanyag nejlonból, és tartsuk olyan helyen, ahol jól tudnak szellőzni, például egy lyukacsos tárolókosárban vagy tálban.
Ezek rossz szomszédok együtt
Az alma sok etiléngázt termel, ezért ne tároljuk együtt más gyümölcsökkel, például szőlővel vagy banánnal, mert ezek romlását is fel tudja gyorsítani. A burgonyát se tegyük a közelébe, mivel az etilén elősegíti a csírázását, és a romlást.
Páncél védi a baktériumok ellen
Az alma természetes viaszréteggel rendelkezik, ami védi a kiszáradástól, és megelőzi, hogy baktériumok vagy más kórokozók könnyen behatoljanak a gyümölcs héján keresztül. Ahhoz, hogy ropogós és ízletes maradjon, csak közvetlenül fogyasztás előtt mossuk meg.
Ellenőrizzük hetente többször
Hetente egyszer-kétszer ellenőrizzük, hogy nincs-e rothadásra utaló jel. Ha ilyet észlelünk, távolítsuk el a puhuló vagy sérült gyümölcsöket, mert ha megjelenik köztük egy fonnyadt darab, az a többit is meg tudja fertőzni pikk-pakk.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre