„Apukám mázsás mérleggel mért meg” - súlyának felére fogyott Renáta

Ez már a negyedik olyan nyara, amikor kisebbre kell cserélnie a ruhatárát. A fiatalkori darabjait ugyanis kidobta, hisz nem sejtette, hogy még valaha jók lesznek rá. Renáta PCOS és inzulinrezisztencia mellett adta le a súlya felét…



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2024.07.20.
egészséges fogyás titok fogyás

Amikor kikerült az internetre Reni sikertörténete, egy hölgy azt írta neki, hogy megnézné, tízenóra munka után mire lenne képes. A fiatal nő remek példa arra, hogy bármilyen körülmények között elérhetjük a céljainkat, hiszen a fogyása idején, éjszakás műszakban dolgozott, napi 12 órákat. A mottója az, hogy mindent lehet, csak akarni kell - írja a Fanny Magazin

Renáta nagyon lefogyott

Majdnem háromszor akkora lett

Reni gyerekkora óta kézilabdázott, fiatal felnőttként 49, maximum 50 kiló volt a súlya. 20 évesen hagyta abba a sportolást, mert munka mellett már nehezen tudta belesűríteni az edzéseket a hétköznapjaiba. 

– Érdekes, de csak 4-5 évvel később kezdett el gond lenni a súlyommal – árulja el. – Tökéletes volt a laboreredményem, nem ettem többet, mégis megindult a hízás folyamata. A fogamzásgátló abbahagyásának tudtam be a dolgot, és igazából nem is foglalkoztam vele. Úgy voltam vele, hogy most ilyen vagyok, ha később problémát okoz, akkor majd teszek ellene. Egy ideig nem is tudatosult bennem, hogy már kétszerese, sőt majdnem háromszorosa lettem a korábbi súlyomnak. Soha nem felejtem el, hogy az apukám, aki sajnos azóta már nincs köztünk, mázsás mérleggel mért meg, és bőven 100 kiló fölött voltam. Nagyon szíven ütött az az élmény. 2017-ben kezdett el zavarni a túlsúlyom. Rettentő meleg volt az a nyár. Szó szerint nem kaptam levegőt, állandóan izzadtam, vizesedett a testem. Akkor döntöttem el, hogy le kell fogynom.

„Féltem, hogy mindenki engem néz”

Mint a legtöbben, Reni is az interneten nézett utána, hogy hogyan kezdjen a változásnak. Rengeteg diétát kipróbált, mire rájött, hogy mi az, ami működik neki.

– Azzal kezdtem, ami egy régi, hibás megközelítés, hogy többször ettem, kevesebbet – meséli. – Viszont nem értettem hozzá annyira, hogy tudjam, hogy olyan szénhidrát-forrást válasszak, ami lassan szívódik fel. Az edzést otthon próbáltam megoldani. Rettegtem attól, hogy elmenjek egy edzőterembe. Ha 10-ből 9-en ismertek volna ott, akkor sem mertem volna elmenni, mert féltem attól, hogy mindenki engem néz. Tudom, hogy sokan éreznek hasonlóan, illetve sokan pedig azért nem szeretnek sportolni, mert nem tudják, hogy mi jó nekik. Van, aki 80-100 kilósan, kínkeservesen elkezd futni, pedig ekkora súlynál nem való, ráadásul épp a lassú, súlyzós edzés hozná meg ilyen esetben a várt eredményt. Egyébként 2020-ban visszamentem két évre kézilabdázni, de már nem tudtam úgy visszailleszkedni. Nem is tudom, hogy annyi plusz kilóval, hogy tudtam egyáltalán futni. 

„Az elején 20 dekát fogytam”

Reni helyzetét az is nehezítette, hogy közben nőgyógyászati műtétjei voltak és kiderült, hogy PCOS-es és inzulin rezisztens. 

– Nagyon elegem volt már a jojó effektusból, mert egy idő után úgy van vele az ember, hogy hiába fogyok le, úgyis visszajön – vallja be. – Egy közös ismerősön keresztül négy évvel ezelőtt ismerkedtem meg Turú Balázs módszerével. Akkor már 88 kiló voltam, viszont ennél lejjebb nem akart menni a súlyom. Kivettük a cukros, fehér lisztes, tejes ételeket, és az IR miatt figyelek arra, hogy ne gyorsan felszívódó szénhidrát legyen a fő táplálékom. Nem is tartom diétának, amit csinálok, mert az említett dolgokat leszámítva mindent eszek, csak megfelelő időben és mennyiségben. Az elején, amikor 20 dekát fogytam, azt mondtam, hogy ez bohóckodás. Aztán, Balázs rávezetett arra, hogy számoljam ki, hogy ez mennyi fogyást jelent 1 hónap, 2 hónap, 1 év alatt. Az ő segítségével tapasztalhattam meg, hogy lehet tartósan, egészségesen, kiegyensúlyozottan is fogyni…

„Segítség nélkül nem ment volna”

Reni nagyon sokszor volt mélyponton, amikor úgy érezte, hogy nem fog sikerülni.

– Sok buktató volt az elmúlt években – meséli. – A covid, rossz párkapcsolat, betegség, az édesapám halála. Ráadásul napi szinten éreztem, hogy a PCOS-nek mennyi mellékhatása van, például, hogy letargikus vagy, nincs kedved kimozdulni. A lelki támasz szerintem nagyon fontos, főleg nekünk, nőknek. Azt hiszem, hogy a párom és Balázs nélkül nem ment volna. Amikor stagnált a súlyom, vagy híztam egy picit, nagyon kellett az, hogy ott legyen valaki, aki figyeli az étkezéseimet, a sportolásaimat és az orromra koppintson, ha elrontottam valamit. Én szeretem, ha ellenőrizve vagyok, mert a kívülről érkező visszajelzés reálisabb, mint amit ilyenkor belülről érzékel az ember. A párom szintén nagy támaszom. Sokat jelent, hogy ha nincs időm, akkor külön vacsorát készít nekem, begyúrja a kenyeremet, vagy kisüti a zsömlémet. 

„Nincs baj a hétköznapi ételeinkkel”

Turú Balázs szerint az egészséges táplálkozás napi öt étkezésből áll.

– Ha valaki csak háromszor eszik egy nap, akkor kettőt kihagy. Ez hétfőtől péntekig már tíz kihagyott étkezés, azaz összesen két napi éhezést jelent. Ha éhezik a szervezet, akkor lépnie kell, hogy bebiztosítsa magát a túlélésre. Raktározni fog, méghozzá zsírréteg formájában. És ennek nem a zsírréteg a legrosszabb vonzata, hanem az egészségügyi problémák. Az éhezős szakaszok alatt a szervezet tápanyaghiány következtében nem tudja megfelelően ellátni a működését. Egy másik gyakori tévhit, hogy le kell mondani a hétköznapi ételeinkről. De ha valaki nem eszik sertéshúst, pedig szereti, vagy ha valaki nem eszik tésztát, pedig szereti, akkor nem életmódot, hanem ételt váltott. Belefér a pacalpörkölt főtt krumplival, spagetti, töltött káposzta, rizseshús is. Azt szoktam mondani, hogy nem olimpikonokat nevelek, tehát nem versenydiéta kell, hanem egy tartható életmód.









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás