Örök kérdés, vajon egy éttermi vacsora vagy egyéb szolgáltatások igénybevétele után kell-e borravalót adni, és ha igen, milyen összeget. Csorba Katalin protokoll szaktanácsadó elárulja a legfontosabb szabályokat.
A Fanny magazin egy nagyon megosztó kérdéskörben nyújt most részletes tájékoztatást. Mutatjuk!
1.
Ahány ország, annyi szokás
A borravaló mértéke országonként eltérő lehet, ezért ha külföldre utazunk, érdemes előre megismerni a helyi szokásokat és szabályokat. A legtöbb országban 10 százalék a borravaló összege, de például az USA-ban és Kanadában 20 százalék számít általánosnak, míg Japánban ellenkezőleg, kifejezetten sértésnek veszik.
2.
Százalékban mérik
Jó tudni, hogy hazánkban az összeg általában a számla 10-15 százaléka szokott lenni. Így ha például 10 ezer forintot fizetnénk az étteremben a vacsoráért, ezen felül 1000-1500 forintot tanácsos átnyújtani a pincérnek.
3.
Díjazzuk a minőséget! A borravaló egyfajta köszönet a jó kiszolgálásért vagy a minőségi szolgáltatásért. Ha elégedettek vagyunk, közelítsünk a felső határ felé, de ha a szolgáltatás minősége nem volt megfelelő, akkor azzal is kifejezhetjük véleményünket, hogy keveset vagy akár egyáltalán nem adunk borravalót.
4.
Nincs szükség szavakra
Sokan bizonytalanok abban, milyen módon adják át a borravalót. Ha készpénzben adnánk, fontos, hogy legyünk diszkrétek. Nem szükséges közölni a pincérrel, mennyit kérünk vissza, inkább tegyük a számla mellé vagy a tokkal adjuk át közvetlenül a felszolgálónak.
5.
Készpénz a zsebünkben
A borravalót sok helyen lehet már bankkártyával is fizetni, mégis tanácsos erre a célra tartani magunknál készpénzt is. A számla összegét érdemes pontosan kifizetni kártyával, majd a borravalót külön tegyük az asztalra vagy a tokba.
6.
Automatikusan felszámítják
Fizetés előtt bátran érdeklődjünk arról, hogy a számla tartalmazza-e már a felszolgálási díjat. Ha igen, akkor nincs szükség további borravalóra. Természetesen, ha úgy érezzük, hogy kiváló kiszolgálásban volt részünk, extra borravalót is adhatunk.
7.
Jut belőle mindenkinek
Előfordulhat, hogy a számlát és a borravalót nem a felszolgáló pincérnek, hanem a fizető pincérnek kell fizetnünk. Ha elégedettek voltunk a felszolgálással, és a helyzet lehetővé teszi, a borravaló egy részét adhatjuk a számla fizetésekor a főpincérnek, és egy külön összeget pedig rajta keresztül vagy közvetlenül a pincérnek is adhatunk, ezzel megköszönve a munkáját.
8.
Pénz helyett ajándék Kevésbé ismert, hogy a taxisofőrnek, ruhatárosnak, benzinkutasnak, vagy a szállodai recepciósnak, londinernek és a takarítónak is megköszönhetjük a munkáját. Nekik általában 5-10 százalék közötti összeget is adhatunk, de kisebb ajándékokkal is kedveskedhetünk. A szobalány biztosan örülne az asztalon hagyott kisebb ajándéknak, a kútkezelőt pedig meghívhatjuk egy kávéra is.
9.
A kerekítés szabályai
Megosztja a véleményeket, vajon a szépségiparban dolgozóknak is kell-e borravalót adnunk. Itt is általános szabály, ha elégedettek vagyunk, vagy valamilyen extra szolgáltatást kaptunk, például várakozás közben kávéval kínáltak minket, megköszönhetjük a
munkájukat. Ha nem szeretnénk 5-10 százalékot adni, arra figyeljünk, hogy fizetéskor mindig felfelé kerekítsünk.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre