
2021. január 1.-től igényelhető Magyarország otthonteremtési programjának legnagyobb érdeklődését kiváltó támogatása, a lakásfelújítási támogatás. A támogatással azok a családok, akik otthonfelújításba fognak visszaigényelhetik a felújítási költségeik 50%-át, de maximum 3 millió forintot. Ezzel szeretné az állam támogatni, azokat a családokat, akik saját ingatlanban laknak és 25 év alatti gyermeket nevelnek, hogy ezt az otthont felújíthassák, szépíthessék, így még jobb körülmények között nevelhessék gyermekeiket. (x)
A lakásfelújítási támogatás utólagos finanszírozású, azaz a teljes felújítási munkálat költségeit saját zsebből kell megfinanszírozni előre, így sokan csak az igényléskor szembesülnek azzal, hogy valamelyik ponton elbuktak. Ne hagyja elveszni a millióit! Cikkünkben összeszedtünk azokat a tipikus buktatókat, amikre ha odafigyelünk elkerülhetjük a kellemetlen meglepetéseket.
A támogatást minden olyan szülő igényelheti, aki legalább egy vér szerinti vagy örökbefogadott gyermeket nevel, valamint az a rokon is lehet igénylő, aki a gyermek szüleinek elhalálozása miatt lett kirendelt gyám. Így kizárólag csak nevelőszülők nem kaphatnak támogatást.
Más állami támogatásoktól eltérően nem csak házaspárok és élettársak, hanem egyedülálló szülők vagy a házastársak akár csak az egyik tagja is igényelheti a támogatást.
A támogatásnál gyermeknek minősül minden 12. hetét betöltött magzat, illetve az a gyermek, aki a 25. életévét még nem töltötte be és az igénylővel él egy háztartásban. Nagyon kell figyelni tehát, hogy az igénylés pillanatában (amikor minden munkálatot befejeztünk, kifizettünk minden számlát és benyújtottuk a kérelmet) elérje gyermekünk a minimum 12. hetes magzati kort, vagy ne töltse be a 25. életévét. Abban az esetben, ha a gyermek tartósan beteg vagy megváltozott munkaképességű az életkorra nincs kitétel, tehát lehet 25. év feletti is.
Sajnos ez hatalmas buktató. Nem baj, ha a gyermeknek van munkaviszonya, önálló jövedelme, esetleg külföldön tanul, viszont a lakcímkártyán lakóhelyként kell, hogy szerepeljen a felújítandó ingatlan.
Az egyik legnagyobb félreértést kavaró pont, ahol maga a fogalom szorul magyarázatra. Sokan sajnos tévesen azt hiszik, hogy az egészségügyi szolgáltatási járulék befizetésével tb jogviszonyra lehet szert tenni automatikusan. Fontos tudni, hogy csak azok számára érhető el a támogatás, akik biztosítottnak számítanak, például munkavállalók vagy vállalkozók, így azok akik ebbe a kategóriába nem tartoznak bele, nem igényelhetik a támogatást.
Annak ellenére, hogy rendelkeznek tb jogviszonnyal a közfoglalkoztatottak, mégsem igényelhetnek támogatást akkor, ha az igénylést megelőző 180 napban közfoglalkoztatási jogviszonyban álltak.
A köztartozásmentesség az egyik feltétele az igénylésnek, így érdemes rászánni egy kis időt és előzetesen érdeklődni a NAV-nál,önkormányzatnál hogy van-e tartozásunk. Ezt lehet a hivatalos NAV igazolási nyomtatvány kitöltésével és ügyfélkapun történő beadással, vagy személyesen és postai úton is.
A számlákat a felújítási munkálatok elkészülte után 60 napon belül kell benyújtani a Magyar Államkincstárnak, de legkésőbb 2022.12.31-ig. Tehát minden munkálatot be kell fejezni eddig a határidőig. Amennyiben több számla is van a legutolsó számlát kell alapul venni a határidőhöz, viszont ha ezt túl lépjük sajnos nem kaphatjuk meg a támogatást.
A támogatás összegében az anyagköltség számlák, illetve a vállalkozói díj számlák 50-50%-os arányban szerepelhetnek. A támogatásként visszakapható összeg (maximum 3 millió forint) minimum fele legyen meg anyagköltségben vagy munkadíj költségben és az összes számla összege, a típusától függetlenül, a támogatás duplája kell, hogy legyen. Természetesen nem kell kihasználni a maximálisan kapható 3 millió forintos támogatást, ami így 6 millió forint elköltése után jár.
Súlyos hiba, hiszen csak 2021. január 1-je után kiállított számlákkal igazolt költségekre lehet igényelni a támogatást olyan vállalkozótól, aki nem közeli hozzátartozó. A közeli hozzátartozó lehet házastárs, egyeneságbeli rokon, örökbefogadott-, mostoha- nevelt gyermek, örökbefogadó-, mostoha- vagy nevelőszülő, valamint testvér is. Ide tartozik még az is, hogy a munkálatokat végző vállalkozás nem lehet a sajátunk, nem lehetünk ott mi vagy a közeli hozzátartozónk alkalmazotti státuszban.
A vállalkozói szerződést minden esetben csatolni kell a benyújtott kérelemhez, amihez a Magyar Államkincstár honlapján található letölthető szerződési minta. A szerződésben, mind az anyag, mind a munkadíj részletezve kell, hogy szerepeljen, mely lehetővé teszi a felújítási munkálatok átláthatóságát és ellenőrizhetőségét.
Anyagköltségként elszámolható a szállítási költség vagy a fuvardíj is, amennyiben a számla tartalmazza ezeket. A lényeg, hogy egy számlán szerepeljen, mivel külön nem számolható el. Ilyen pont még a bontási hulladék elszállítása, ami önállóan szintén nem támogatható, viszont ha a vállalkozói szerződésben szerepel és nem külön számlán van igényelhető rá a támogatás.
Fontos pont, hogy olyan ingatlanra lehet igényelni a támogatást, mely lakásként, lakóházként, tanya vagy birtokként van nyilvántartva és az, az igénylő és/ vagy kiskorú gyermeke legalább 50%-os tulajdona. Kitétel még, hogy legalább 1 éve legyen az állandó lakóhelyük, kivétel, ha azt az elmúlt évben vásárolták meg, örökölték vgy kapták ajándékba vagy az ingatlannyilvántartásban újonnan bejegyzett ingatlanról van szó.
(x)
Vajon kik ők? Eláruljuk, melyek a legsikeresebb csillagjegyek!
Mennyire vagy rutinos sofőr? Tesztünkből kiderül!
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre