Az öregedés nem betegség, de a modern kor embere hajlamos úgy tekinteni rá. Pedig csupán egy fiziológiai folyamat, ugyanúgy, mint például az alvás. Az öregedés elkerülhetetlen valamennyiünk életében, viszont a tempóját és a szemmel látható jeleit lehet befolyásolni.
Változik a testsúly – A testsúly csökkenése vagy növekedése majdnem mindenkinél bekövetkezik. Ezen belül változik a test bruttó víz- és zsírtartalma, ezek aránya, továbbá az egyes belső szervek tömege.
Kevésbé ellenálló a szervezet – A fertőzésekkel szembeni ellenállás már kisebb, egy banális nátha is okozhat végzetes kimenetelű tüdőgyulladást az immunrendszer védekezőképességének csökkenése miatt.
Nehezebb mozgás – Az évtizedes megterhelés a mozgásszervek kopásához, az izmok nyújthatóságának és teherbírásának csökkenéséhez vezet.
Csontritkulás – A posztmenopauzális csontritkulás a nőket érinti, a szenilis (öregedéssel összefüggő) csontritkulás mindkét nemnél bekövetkezik.
Az érrendszer tökéletlen működése – Az érelmeszesedés mértéke az életkor előrehaladásával egyre nő. A vérnyomás az esetek többségében emelkedik. A szívvel kapcsolatos problémák is gyakoribbá válnak.
Káros hatások halmozódása – A rosszindulatú daganatos betegségek előfordulása is nő az életkorral, leginkább azon esetekben, amikor a kór kialakulása környezeti faktorokra, káros hatások halmozódására vezethető vissza.
Szellemi frissesség csökkenése, mentális problémák – Az agy működésében is változások állnak be: romlik a memória, csökken a válaszadás sebessége, a tanulási folyamatok lassulnak, nehézkessé válik a hirtelen helyzetek feldolgozása, megoldása.
Mikor kezdődik?
Az öregedés átlagosan 65 éves korban kezdődik. A japánok és a svájciak egészségi állapota 76,1 éves korukra csökken egy átlagos 65 éves szintjére, de a franciák, szingapúriak, kuvaitiak, dél-koreaiak és spanyolok sem szembesülnek a 65 éves életkorra jellemző egészségügyi panaszokkal 75 éves koruk előtt. A legrosszabb helyzetben az óceániai Pápua Új-Guinea lakosai vannak, akik még a 46. életévüket sem töltik be, amikor már úgy viselkedik a szervezetük, mint egy 65 évesé. Magyarországon ez az életkor 61 év.
Éveket letagadhat, ha ezt teszi!
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre