Nap mint nap megosztunk közösségimédia-oldalainkon viccesebbnél viccesebb mémeket, azonban arról már kevesebbet tudunk, hogy kik is valójában a képeken szereplő emberek. A Metropol összeszedte a legnépszerűbbeket.
Az utóbbi években példátlan népszerűségnek örvendenek az úgynevezett mémek. A vicces, általában szöveges képeknek több fajtája van: valamelyiken csak egy tárgy vagy egy állat latható, amin jókat kacagtunk, de nemrégiben egyre felkapottabbá váltak azok a vicces összeállítások, amelyeken valódi vagy valódinak hitt emberek szerepelnek.
A 76 éves urat sokan már a mosolyából megismerik. Az erőltetett vigyorú férfi rengeteg reklámban is feltűnt már, illetve számos videót is készítenek vele, legutóbb pont a rendőrség egy figyelemfelhívó videót a téves hívásokról. Azonban azt kevesen tudják róla, hogy a képen szereplő férfi magyar, ugyanis az eredeti neve Arató András, és foglalkozását tekintve villamosmérnök. Mémkarrierje nagyjából 10 évvel ezelőtt kezdődött, amikor egy fotós felkérte arra, hogy készítsenek róla képet, amelyet aztán magazinok illusztrációként használhatnak. A képek azonban valahogy felkerültek az internetre, és tudjuk, hogy ami oda felkerül, az ott is marad. A mémkészítők fantáziáját beindította a kicsit kaján mosolyú idős úr, aki egyébként a Hide the Pain Harold, vagyis Rejtsd el a fájdalmad Harold nevet is elképesztő vigyoráról kapta. A róla készült képekkel időközben megbarátkozott, megkedvelte azokat, és már nagyon sok rendezvényre is hívják azóta.
Success Kid az az internetes híresség, akinek egészen kiskorától datálódik a népszerűsége. „Webes celebsége” egy puszta véletlennek köszönhető, amikor egy nyaralás alkalmával anyukája a lehető legjobb pillanatban kapta el, még mielőtt homokot tömött volna a szájába. A kisfiúról készült képet a mama feltöltötte az internetre, ami egy évvel később a mémgyárosok kedvencévé vált és jobbnál jobb poénok születtek belőle. A kisfiút Sammy Grinernek hívják, és a netezők a Success Kid, vagyis a Szerencsekölyök nevet aggatták rá, amivel fején találták a szöget. Sam koraszülöttként, betegen jött a világra, ráadásul nem sokkal születése után életmentő agyműtétet is végre kellett hajtani rajta. A srác azóta számos kezdeményezéshez adta a képét, de szerepelt reklámfilmekben is.
Talán a legszemetebb emberről megörökített mémnek is gondolhatnánk a Katasztrófalányról készült leghíresebb képet. A Zoe Rothról lőtt fotót akár gondolhatnánk gúnyosnak vagy kárörvendőnek is, azonban ez nem teljesen igaz. A képen az akkor 5 éves kislány éppen egy ház előtt „mosolyog”, miközben az lángra kapott. A tűz miatt a kislány és az apukája is kirohant az utcára, utóbbi ezt meg is örökítette. A lángoló épületről kiderült, hogy nem véletlenül ég, ugyanis a nem messze lévő tűzoltóállomás gyakorlatozott az épületben. Azonban ez senkit nem érdekelt, mert a kép mindent vitt, pláne azért is, mert a fotót az apuka a JPG magazinnak is elküldte. A mémkészítők az alattomos hangulatú képet azóta is előszeretettel használják cinikus vagy gúnyos szövegekkel.
De mi az a mém?
Sokat emlegettük már a cikkben a mém kifejezést, de még nem magyaráztuk meg, hogy mit jelent. A mém tulajdonképpen azt a kifejezést takarja, ami divatszerűen terjed az emberek között az interneten. Ezek a tartalmak lehetnek képek vagy rövid videók, a szövegük azonban változtatható. A legtöbbször cinikusak vagy viccesek és általában egy közéleti vagy popkulturális témára utalnak.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre