Kánya Tamás számára igazi kikapcsolódást nyújt, hogy a természetben alkothat, akár sárból szobrokat, vagy kavicsokból, termésekből mandalákat és azt sem bánja, hogy alkotásai nem maradnak meg, hiszen az azokról készült fényképeket megoszthatja az emberekkel.
Kánya Tamás piros biciklijével járja a fővárost, hogy a következő alkotásának megfelelő helyszínt találhasson. Régen ötvös volt, de már több, mint 15 éve a „természetművészetének” él.
„Közel 20 éve mindig lejárok a Római - partra. Eleinte fotózni akartam, de úgy láttam mindenki ugyanazt fotózza állandóan, a fákat a vizet. Aztán először kavicsokból kezdtem el készíteni dolgokat, majd uszadékfából” - kezdte lapunknak Kánya Tamás, aki 2013 óta foglalkozik természetművészettel. „Most újonnan mandalákat készítek, mert nagyon megtetszettek nekem, valamint sárból szobrokat.”
Tamás saját maga is meglepődött, hogy egyszerű sárból mit lehet létrehozni.
„Sárszobrokat is készítek, fönt a budakalászi ártéri erdőben a fák törzsére csinálok arcokat, fejeket. Lementem és szedtem a Duna-parton iszapos sarat, és megpróbáltam. Nekem is csoda volt, hogy megmarad, én sem akartam elhinni. Mikor az emberek megtudják, hogy sárból készültek a szobrok, akkor általában még jobban tetszik nekik” - mondta a művész, aki saját bevallása szerint soha nem tanult szobrászatot, ezért még folyamatos gyakorlással szeretné tökéletesebbé tenni alkotásait. „Mikor elkezdem még nem látom magam előtt, hogy mi lesz belőle, de a végére csak kialakul az arc. Ott még nem tartok, hogy tudatosan arcokat készítsek, majd lehet, hogy egyszer, ha belejövök sikerül.”
Tamás rengetek szatyorral érkezik Római-partra, amik tele vannak érdekesebbnél érdekesebb termésekkel és levelekkel, amiket saját maga gyűjt szorgosan egész évben.
„Minden évszaknál van valami új, például a platánfának a bogyóját csak télen tudom összegyűjteni és eltenni. Ha nem szedem össze és nem rakom el, akkor nem fogok tudni vele dolgozni” -magyarázta Tamás.
Kánya Tamás a „Római-parti ”Kőkert„ Land Art in Hungary” nevű Facebook oldalán osztja meg művészetét.
„Szeretem csinálni, rengetegen várják a képeket. Nem hittem volna, hogy ilyen nézettsége lesz az oldalamnak, vagy hogy ennyi embert érdekel” - vallotta be a természetművész.
Mivel Tamás „műhelye” a természetben van, ezért mindig felkészült az esetleges időjárásváltozásokra.
„Sokszor volt, hogy eleredt az eső, de mindig hozok magammal nylont és akkor letakarom gyorsan, hogy megvédjem” - árulta el.
„A land-art arról szól, hogy nem maradandó. Külföldön általában a természet teszi tönkre, az eső a vihar, az állatok, nálunk sajnos többségben az emberek. Ezért nem lehet nagyon maradandót alkotni, ami engem nem nagyon zavar, de az embereket igen, mert szívesen megnéznék élőben. Nekem a fénykép a fontos, hogy meglegyen. Általában le tudom fényképezni, amit elkészítettem, de 8-9 éve volt, mikor kőoszlopokat építettem és összedőlt az egész mielőtt letudtam volna fotózni - mesélte a férfi.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre