Újabb gazdatüntetés Brüsszelben, a magyar gazdák is veszélybe kerültek

Nagyobb a tét, mint valaha.



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2025.05.20. 14:38
Módosítva: 2025.05.20. 15:12
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Ukrajna Christophe Hansen EU Európai Unió

Ukrajna uniós csatlakozása térdre kényszerítené a magyar – és valószínűleg az egész európai uniós – mezőgazdaságot. Többek között ezért is tüntetett csütörtökön Brüsszelben 70 európai agrárszervezettel közösen a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz).

Gazdatüntetés, Brüsszel
Gazdatüntetés: az elmúlt években már sokadjára vonulnak az európai gazdák Brüsszel utcáira. Szerintük egyre nagyobb a baj Képünk illusztráció/Fotó: Luis Miguel Caceres

Gazdatüntetés: radikális átalakításra készül Brüsszel

A védelmi kiadások növelése nem történhet a Közös Agrárpolitika (KAP) kárára

– erről beszélt Christophe Hansen, az Európai Unió mezőgazdasági biztosa. A szakember a Financial Timesnak adott nyilatkozatában figyelmeztette az olvasókat, hogy az uniós tagállamok vezetői már megkezdték a tárgyalásokat az Európai Bizottsággal a következő, 2028-tól érvényes költségvetésről. Brüsszel olyan radikális átalakítást javasol, amely egyes jelenlegi alapokat, köztük a KAP-ot is, egyetlen közös keretbe vonná össze, lehetővé téve a tagállamoknak, hogy a forrásokat új prioritások, például a védelem felé irányítsák át.

Hansen szerint azonban üres gyomorral nem lehet kontinenst építeni. A KAP költségvetésének egyetlen alapba történő összevonása a regionális kiadási programokkal heves ellenállást váltott ki a mezőgazdasági közösségből. Az EU legnagyobb mezőgazdasági érdekvédelmi csoportja, a Copa Cogeca szerint ez „egységes aggodalmat keltett az agrárszektorban”, és azt követeli, hogy Brüsszel növelje a KAP költségvetését és indexálja azt az inflációhoz.

Ukrajna uniós csatlakozása csődbe vinné a magyar gazdákat

Papp Zsolt, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke arról beszélt korábban, hogy az uniós gazdáknak – így a magyaroknak is – járó uniós támogatások harmadát elvonnák. Szerinte az előttünk álló időszak arról szól, hogy miként lehet megóvni a gazdákat és az embereket a a rájuk leselkedő veszélyektől. Papp Zsolt kiemelte:

A május 20-i gazdatüntetésen nemcsak a magyar és a közép-európai, hanem az európai gazdatársadalom egyszerre hallatja a hangját. 

Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének elnöke elmondta: készítettek egy összehasonlítást az ukrán és az uniós mezőgazdasági méretek és eloszlások tekintetében. Ennek során kiderült, hogy a legnagyobb ukrán gazdaság mérete 582 ezer hektáros. Érdemes hangsúlyozni, hogy ez csak egy gazdaság, míg a legnagyobb magyar agrármegye területe kisebb ennél közel 100 ezer hektárral. Azt is megállapították, hogy az összes ukrán gazdaság átlagmérete meghaladja a 500 hektárt, míg az Európai Unióban ez a szám 30 hektár.

 Jakab István emlékeztetett, hogy Brüsszel úgy akarja 2030-ig felvenni Ukrajnát az EU-ba, hogy nem ismerjük sem az ország területét, sem a polgárok számát. Törökország 25 éve vár arra, hogy az Európai Unió tagja legyen, Ukrajnát pedig pár év alatt feltételek nélkül vennék fel. Az elnök hangsúlyozta az ukrán mezőgazdasági termékek veszélyeit. 

  • A köztermesztésbe GMO-s növényeket vonnak be;
  • nincs kontroll a növényvédő szerek tekintetében  sem. Olyan szereket használnak, amelyeket az EU-ban már 10 éve betiltottak.

Ebből tehát az derül ki, hogy valóban nemcsak a gazdák megélhetése, hanem az emberek egészsége is kockán forog. 

Minden magyar ember elmondhatja a véleményét

Ha Ukrajnát gyorsítósávon veszi fel Brüsszel az Európai Unióba, akkor nemcsak a mezőgazdaság kerül veszélybe. Az agrárium kihívásain kívül felmerül még

  • az egészségügyi kockázat;
  • a közbiztonság leromlása;
  • a nyugdíjrendszer összeomlásának lehetősége;
  • az olcsó munkaerő beáramlásával járó veszélyek;
  • és a veszélyes drogpiac erősödése. 

Az ukrán EU-tagság azonban nem valósulhat meg, ha a magyar emberek nemet mondanak rá. A Voks 2025 véleménynyilvánító szavazás ebben nyújt segítséget. A szavazólapokat már minden magyar felnőtt megkapta, a visszaküldési határidő: június 22.

Szavazzunk minél többen, hogy Brüsszel helyett mi döntsünk a saját és a következő generációk sorsáról.  

 

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás