Számos gyermeknél rémálmok és nyugtalanság jelentkezett az országos fenyegetések után. Mit tehetnek a szülők, mit tehetnek a pedagógusok a bombariadó után – erről beszélgettünk Szmolka Orsolya pszichológussal.
Ami elsőre diákcsínynek tűnhetett, gyorsan kiderült, hogy egy országos fenyegetés. 2025. január 23-ra a bombariadós napként fogunk emlékezni, hiszen ez volt hazánk történelmében az első olyan eset, hogy tömegesen fenyegettek meg oktatási intézményeket robbantással. Olvasóinktól számos olyan üzenetet kaptunk, amiben arról számoltak be, hogy gyermeküket kifejezetten rosszul érintette a nem kívánt iskolaszünet. Tudunk olyan gyermekről, akinek rémálma volt, olyanról, aki ágyba vizelt, és olyanról, aki nem mert másnap iskolába menni. A Metropol Szmolka Orsolya pszichológussal beszélgetett az eset gyermekekre, szülőre gyakorolt következményeiről.
Mindenképpen beszéljünk a történtekről a gyermekünkkel, a hallgatás a legrosszabb. Igyekezzünk válaszolni a kérdéseikre
– kezdte mondandóját a szakember, aki arról is beszélt, hogy egy ilyen esemény után ne lepődjünk meg, ha szorongani kezd a gyermekünk, ha rémálmai lesznek, persze az is előfordulhat, hogy nem okoz problémát.
„Mindenképpen nyugtassuk meg a gyermeket. A biztonságba vetett hit megerősítése a legfontosabb náluk, tudassuk velük, hogy az iskolában nem kell félni, oda vissza lehet menni, sehol sem találtak olyan dolgot, ami veszélyes lenne. Ez szülőként és pedagógusként is feladatunk. Szülőként otthon, míg pedagógusként érdemes ennek egy osztályfőnöki órát szentelni” – fogalmazott a pszichológus, aki azt is megosztotta velünk, hogy ha a gyermek arról érdeklődne, hogy miért csinálta ezt valaki, valakik, sokat segíthetnek a mesék, persze ez a kisebb gyermekeknél hatásosabb.
Ha van kedvenc meséje, mesehőse emlékeztessük rá, hogy vannak gonoszok, rosszindulatúak, akárcsak a mesékben, de ahogy ott is mindig a jó győz és a rossz elnyeri méltó büntetését, ez így van a való életben is
– osztotta meg Szmolka Orsolya, aki felhívta rá a figyelmet, hogy az is előfordulhat, hogy a gyermekünknél csak később, napokkal az esemény után jelentkeznek a problémák.
„Ha látjuk, hogy megváltozik a viselkedése, kérdezzünk rá, hogy mi a baj, és várhatóan meg fog nyílni nekünk, ha a szorongás, rémálmok nem múlnak, akkor keressünk fel szakembert” – zárta szavait a pszichológus.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre