Felkerestünk több főváros környéki vízfelületet, volt, ami kész korcsolyaparadicsom volt.
Az elmúlt napok hideg időjárása miatt számos helyen befagytak a szabad vízfelületek, de még könnyen balesetveszélyes lehet a jég – erre figyelmeztetnek a szakemberek. Felkerestünk több főváros környéki vízfelületet, volt, ami kész korcsolyaparadicsom volt.
Mocsárosdűlő a Duna ártere volt a szabályozást megelőzően. Mostanra azonban már csak egy nedves láprét emlékeztet a hajdani vizes környezetre. Most azonban egy különleges jelenség történt a Duna áradásának köszönhetően. A talajvíz megemelkedett, ami egy kis tavat hozott létre a Határ út melletti területen. Sokan már akkor nagyon várták, hogy befagyjon a hatalmas terület, és korcsolyázhassanak rajta. Az elmúlt napokban ez meg is történt és emberek százai látogatnak ki a területre, hogy csúszkálhassanak a jégen.
A helyszínen azt tapasztaltuk, hogy rengeteg család látogatott ki a mocsárosdűlői természetes „korcsolyapályára”. A szülők és a gyerekek is örömmel csúszkálnak a befagyott vízen. Egy párral elegyedtünk szóba, akik éppen a munkába indulás előtt koriznak egy órát.
Szerencsére teljesen biztonságos ez a kis csoda, ami itt kialakult. Mivel az év nagy részén itt egy füves rét van, egyáltalán nem mély a víz, ami befagyott. Ha be is szakadna bárhol, maximum térdig ér. Tegnap is voltunk, annyira szép itt siklani a jégen, ott a fák között is lehet menni, ami nagy élmény, mert a jég alatt lehet látni a fagyott füvet. Igyekszünk minden pillanatot kihasználni amit tudunk, mert sajnos a jégpálya napjai meg vannak számlálva, bármikor jöhet az olvadás
– mesélte lapunknak János és Mónika.
Több fővárosi és környéki tónál is jártunk, ami közül nem mind fagyott be. Az Omszki-tónak például a harmadát még nem borította jég. Ennek a vízimadarak örülnek leginkább, akik örömmel úszkálnak ezeken a részeken.
Hasonló volt a helyzet a Lupa-tavon is, ahol mint megtudtuk, a jégmentes részeket rendszeresen látogatják a „hidegúszók”, akik hosszú perceket úsznak a nulla fok körüli vízben.
A Dunakeszinél lévő bányatavak ugyan befagytak, de a jégre rámenni szigorúan tilos, még ha el is bírná az embert, mert a tó rendkívül veszélyes. Van ahol 14-16 méter mély, így az úszás is tilos benne. ,,Nem mehet senki a jégre, mert borzasztóan veszélyes a víz. A parttól 1-2 méterre már tízméteres a mélység” – mesélte lapunknak egy horgász, aki a tavat fenntartó egyesületben is tag.
A katasztrófavédelemtől Mukics Dániel szóvivőt kérdeztük a jéghelyzetről. A szóvivő elmondta, hogy még kimondottan veszélyes a jég vastagsága, ami most olyan 6-8 centi körül van általánosságban. Kiemelte a biztonságos korizás feltétele a szakértők szerint legalább 10-12 centiméter vastag jég, amihez több napon keresztül –10 Celsius fok körüli vagy alatti hőmérséklet szükséges. Ezen feltételek hiányában inkább a mesterséges korcsolyapályákat javasolják felkeresni.
Ha tartós hideg van és befagynak a természetes vizeink, akkor sem szabad akárhol a jégre menni. Természetes vizekben a jég alatt lehetnek meleg források, vagy a jég alatt olyan bomlási, rothadási folyamatok mehetnek végbe, amik hőt termelnek, emiatt a jég vagy üreges, vagy eltérő a vastagsága egy négyzetméteren belül is
– hívta fel a figyelmet a veszélyekre.
Jó tanácsok a katasztrófavédőktől:
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre