Durva gázkitörés volt Algyőnél, elkelt a segítség.
Elképesztő dolgok kaptak helyet a május elejétől újra látogatható tűzoltó múzeumban (1105., Bp. Martinovics tér 12.). A kiállítás legrégébb eredeti tárgya az 1800-as évek elejéről származó lóvontatású gólyanyakú fecskendő. Nevét a víz sugarát irányító fecskendő formájáról kapta, s érdekessége, hogy a szerkezet a vizet nem tudta felszívni, azt vödörrel hordták bele.
Többek között láthatók különleges veterán tűzoltójárművek és szerkocsik, egy háromszáz darabból álló sisakgyűjtemény, egyenruhák, egy háromezer darabos tűzoltóérem-gyűjtemény, két példány a Szabó Pál és fia által szabadalmaztatott találmányból a gőzfecskendőből, ami forradalmasította a tűzoltást azzal, hogy nem kézzel kellett „pumpálni a vizet. A legfiatalabb „tűzoltó készülék” pedig egy MIG 15-ös vadászgép hajtóműve, amit annak idején egy ZIL teherautóra szereltek, és gázkitöréseknél használták.
Ruhák közül fennmaradt egy 1889-es nyári tűzoltó egyenruha: világos nadrág, kék csíkos felső. Ezen már minden megtalálható, amire egy tűzoltónak akkor szüksége volt. Tartozott hozzá mászó öv, kötél, balta, a táskában légzés védő vizes szivacs a füst ellen, két hangú jelző síp a kommunikációhoz. Ezzel olyan parancsokat lehetett osztani, mint például „víz állj”, „víz indulj”, „visszavonulás” stb.
A legnagyobb felfordulásban is szükség volt arra, hogy mindenki tudja, ki az, aki elsősorban oszthatja a parancsokat. Amikor a tűzoltók kalapját, illetve a cilinderét felváltották a fémsisakok, ezt erről lehetett leolvasni. A parancsnokén a taréj rézzel borított, alatta pedig tölgyfa koszorú díszelgett. A kevesebb dísz alacsonyabb beosztást jelentett.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre