Világszabadalomra alkalmas a Széchenyi István Egyetem tudósainak felismerése

Közép- és Kelet-Európa legfontosabb ipari elektronikai és mozgásvezérlési konferenciáján nyert különdíjat a Széchenyi István Egyetem három kutatója-oktatója.



Megosztás
Szerző:
Létrehozva: 2022.12.07.
Szenzáció szabadalom

A Power Electronics and Motion Control Konferencia a hetvenes években magyar indíttatásra született annak érdekében, hogy a nyugat- és kelet-európai szakembereket közelítse egymáshoz. Sikerességét mutatja, hogy a program azóta is él, sőt a legrangosabb villamosmérnöki szakmai szervezet, az IEEE égisze alatt világkonferenciává nőtte ki magát. Az idei eseményre több mint 200 résztvevő érkezett a világ 30 országából, 150 cikkel és előadással, valamint közel 100 poszterrel.

Az állandó mágneses szinkronmotorok érzékelő nélküli szabályozása témájában született publikáció rámutatott arra, hogy az egyébként bonyolult szerkezet képes működni egy mechanikus érzékelő nélkül is, ami jelentősen csökkenti az előállítás költségét,  megbízhatósága pedig növekszik.

– Mi erre találtunk ki egy módszert. Létezik modellalapú érzékelő nélküli szabályozás, és jelbefecskendezés alapú szabályozás. A közelmúltban egy PhD-védésünk az előbbivel, míg a díjat nyert kutatás – amely szintén doktori téma – az utóbbival foglalkozik – mondta el dr. Fodor Dénes.

A szerzők úgy látják, hogy a kidolgozott módszerük egyedisége okán világszabadalmi oltalom megszerzésére is alkalmas.

Fotó: Marcali Gabor / Közkincs



 

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás