Január végén, illetve február elején szabad szemmel is láthatóvá válik egy ritka üstökös.
Utoljára még a neander-völgyiek korában, ötvenezer évvel ezelőtt járt földközelben olyan ritka üstökös, amilyen január végén, február elején szabad szemmel is láthatóvá válik. Az Origo azt írja, tavaly márciusban a Zwicky Tranziens Létesítmény (Zwiky Transient Facility, ZTF) csillagászai fedezték fel az intézmény széles látószögű égboltfelderítő kamerájának segítségével azt a C/2022 E3 (ZTE) katalógusjelet kapott üstököst, ami a pályaszámítások szerint ötvenezer évente kerüli meg központi csillagunkat, a Napot.
A LEGNAGYOBB FÖLDKÖZELSÉGÉT FEBRUÁR ELSEJÉN FOGJA ELÉRI.
Azonban már január utolsó napjaitól szabad szemmel is láthatóvá válik a becslések szerint. Úgy kalkulálnak, hogy a földközelsége idején elmosódott fényfolt formájában lesz látható szabad szemmel, de egy látcső, vagy pedig még inkább egy kis csillagászati távcső segítségével számos részletet is megfigyelhetünk majd. Az üstökös földközelsége idején 44 – 36,6 millió kilométerre fogja megközelíteni a bolygónkat, így tehát biztonságos távolságra lesz tőlünk.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre