Idén 15. éve alkották meg falujukat mézeskalácsból a geresdlakiak. A kevesebb mint 800 fős baranyai település valóságos 88 hektáros mérete 25 négyzetméteres mézeskalács-felületen elevenedik meg, ezzel elnyerte az ország legnagyobb mézeskalácsfaluja címet.
Évekkel ezelőtt Kettné Schmidt Tímea fejéből pattant ki az ötlet, hogy elkészíti saját házát mézeskalácsból, majd egyre több barátnője csatlakozott hozzá, végül már többen összefogva az egész falut megalkotják. Hetekig szorgoskodnak, míg elkészül a remekmű.
„Nagyon szeretek sütni. 2007-ben kitaláltam, mi lenne ha sütnék egy kis falut” – mesélte a kezdetekről Kettné Schmidt Tímea lapunknak. „Több ismerősöm is csatlakozott, és a mézeskalácsfalu osztatlan sikert aratott. Két évvel később merült fel: inkább a saját falunkat süssük ki! Egyre többen csatlakoztak.”
A mézeskalácshoz helyi termelőktől szerzik be az alapanyagokat Geresdlakon, így a felhasznált tojás és méz is kivétel nélkül geresdlaki.
„A tésztát a sütés előtt bekeverjük, összegyúrjuk, és két napig állni hagyjuk. Amikor többen összegyűlünk, kisütjük az épületek elemeit, majd amikor kihűltek a darabok, kidíszítjük őket. Ha a díszítés is megszáradt, akkor rakjuk össze a házakat” – magyarázta Tímea.
Egy Ukrajnából menekült család júniusban Geresdlakon kezdhetett új életet. Ők is csatlakoztak a mézeskalácssütéshez, és megmintázták az ukrajnai házukat is a fali mézeskalácsmakettjében. A házat egy magyar és egy ukrán zászló is díszíti.
A mézeskalácsfalunak saját múzeuma van, ami január közepéig látogatható. A látogatókat megvendégelik egy kis mézeskaláccsal, ugyanabból a tésztából, amiből a falu is készült. Évente több ezren tekintik meg a kiállítást, köztük iskolai és óvodai csoportok.
A mézeskalácsfalu előzetes egyeztetést követően nézhető meg.
Telefonszám: 06-69/349-101
Cím: 7733 Geresdlak, Hunyadi u. 21.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre