Ezzel a pofonegyszerű megoldással rengeteget spórolhatsz a számládon

Hatalmas vitákat kavart az interneten egy olasz Nobel-díjas fizikus javaslata, egyesek szerint a gasztronómiát gyalázza meg – miközben komoly összegeket nyer vissza a pénztárcánkba.



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2022.10.16.
rezsi

Az olaszok számára a tészta egyfajta kisistenség, amellyel a legnagyobb alázattal és tudással kell bánni. Ezzel bizonyára Giorgio Parisi többszörösen díjazott fizikus is tisztában van, azonban egy nagy port kavaró Facebook-posztjában a konyhai hagyományok fölé helyezte a takarékosságot: felvetése szerint felesleges végig bekapcsolva hagyni a tűzhelyet, míg fogkeményre főzzük a tésztát – írja az ANSA.

 

Fotó: Shutterstock

Parisi azt javasolja, hogy csak addig égessük a lábos alatt a tüzet, míg a víz forrni kezd. Ekkor borítsuk bele a száraztésztát (vagy tojást, esetleg zacskós gyorsrizst), keverjük át, majd fedjük le a lábosra illő fedővel, és zárjuk el a lángot/kapcsoljuk le a főzőlapot. A termék leírásán szereplő főzési idő lejártakor vegyük csak le a fedőt, és szűrjük le a kész ételünket.

A Nobel-díjas tudós bejegyzését számtalan szkeptikus hangvételű komment kísérte, de az országban kiemelt szakembernek számító vegyész, Dario Bressanini megvédte kollégája javaslatát. „Ez nem újdonság, már legalább 200 éve tisztában vagyunk vele, hogy nem a forrásban lévő víz látható buborékjai főznek, hanem a víz hőátadása az, amely kellő puhaságúra főzi a tésztát, rizst vagy tojást” – közölte Bressanini, akinek tudományos magyarázóvideóit milliók követik az interneten.

Parisi javaslatával tehát energiát, és ezáltal pénzt is spórolhatunk, amennyiben a felforralt víz erejét, és nem a tűzhely teljesítőképességét használjuk ki a teljes tésztafőzési idő alatt: egészen pontosan ezzel a módszerrel a főzésre fordított energia, ezzel együtt pedig a szén-dioxid-kibocsátás 47 százaléka takarítható meg, ami a sárga csekkeken is komoly tételként jelenne meg.









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás