Ennyit fogyasztanak a háztartási és technikai eszközök!
A rezsicsökkentés átalakításáról kapott jelenlegi információk szerint az árcsökkentett energiaárak kerete az elektromos áram esetében 210 kWh/hó, azaz éves szinten 2523 kWh, földgáz esetében 144 köbméter/hó, azaz 1729 köbméter éves szinten, bár a döntés körüli részletek még nem teljesen pontosak, az alábbi összeállítás segíthet abban, hogy felmérjük háztartásunk fogyasztását: lássuk a leggyakrabban használt háztartási eszközök energiaigényét. Minden esetben csak általánosságban becsülték meg az értékeket, hiszen minden készülék más és más. Ha pontos képet akarunk kapni a fogyasztásról, a legbiztosabb, ha megnézzük saját eszközeink leírásait. A pestisracok.hu most összegyűjtötte a tényleges számokat!
Egy elektromos tűzhelyen egy heti étel elkészítése egy négytagú családnak 20 kWh energiát emészt fel.
Egy átlagos hűtőszekrény fogyasztása az MVM szerint 2 kWh naponta, ez megegyezik egy átlagos fagyasztó fogyasztásával.
A mosógépek fogyasztása viszonylag széles skálán mozog, 1 és 10 kWh között. Az MVM lebontása szerint ez a következő lehet:
Jelenleg a lakások lehűtése, télen a felfűtése fontos mindannyiunk számára. A leggyakrabban használt 3,5 kW hűtőteljesítményű, átlagos hatékonyságú inverteres klíma fogyasztása kb. 1,1 kW óránként (1,1 kWh). Ha a mostani hőségben naponta 5 órán át használjuk a berendezést, az értelemszerűen 5,5 kWh, harminc napra számolva 165 kWh.
Persze a teljesítmény függ attól, hogy mennyire állítjuk a klímát, és mekkora hőmérsékletről kell lehűtenie a szobát. Általában, ha már közelebb áll a szoba hőmérséklete a beállítotthoz, akkor csökken a fogyasztás is.
Az elektromos fűtőberendezések energiaigénye szintén széles skálán mozog, az MVM számításai alapján ez a következő:
A Pénzcentrum becslései szerint egy átlagos laptop jellemzően 50-100 Wh áramot fogyaszt, azaz napi 8 óra üzemidővel évente 150-300 kWh-t adnak hozzá a villanyszámlához, ez havi szinten 12,5-25 kWh-t jelent, mivel ezek az eszközök alvó üzemmódban is használnak áramot, igaz csak harmadát az átlagos fogyasztásuknak, így használaton kívül érdemes inkább kikapcsolni a gépet.
Az asztali számítógépek fogyasztása ennek a kétszerese is lehet. Egy átlagos PC (hangszórókkal, nyomtatóval és az internetmodemmel együtt) 200 Wh körüli, ez napi 8 órával számolva évente 600 kWh-t jelent, havonta 50-et.
Itt fontos megjegyezni, hogy nagyjából végtelen számú konfiguráció létezik, és az sem mindegy, mire használjuk a gépet – például játék közben nyilván a teljesítmény és a fogyasztás is megnő. A játékkonzolok esetében szintén a használat mértéke a meghatározó, napi három óra játékidő esetén a legújabb generációs konzolok fogyasztása 180-200 kWh-ra jön ki, ami havonta 15-16,6 kWh-t jelent.
A televízióknál is elég nagy a szórás, de annyi elmondható, hogy egy átlagos, 127 centis LED-tv 1000 óránként kb. 80-90 kWh-t „eszik meg”. Ha napi 5 órát tévézünk, akkor 200 nap alatt fogunk elfogyasztani ennyit, napokra leosztva pedig 0,4-0,45 kWh jön ki.
Nyilván a korszerűtlenebb készülékek többet esznek, ezért érdemes megnézni a címkét.
Végül vegyük még sorra az olyan általános eszközöket, mint például a hajszárító, amelynek az MVM szerint egy 1000 W-os teljesítményű eszköz esetén 6-szor 10 percnyi használata = 1 kWh fogyasztást jelent.
Végezetül pedig egy villanykörte esetén a következő számokat kapjuk:
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre