Ingyenes SIM-kártyák, étel, ital, valamint gyerek- és babasarok is fogadja a háború elől menekülőket a BOK Csarnokban, ahol a karitatív szervezetekkel együttműködve egy hatalmas, jól szervezett segélypontot nyitott a kormány. A Metropol kint járt a helyszínen.
A budapesti BOK-csarnokban hétfő óta pezseg az élet: információval, orvosokkal, tolmácsokkal és élelemmel fogadják a gyakran napok óta utazó, elcsigázott háborús menekülteket. A humanitárius tranzitpontot a kormány a karitatív szervezetekkel együttműködve nyitotta meg az ukrajnai menekültek számára. Az odaérkezőket azonnal a mindenre odafigyelő önkéntesek fogadják, akik segítenek nekik tájékozódni a csarnokban felállított különböző pultok között.
„Van egy beérkezési pont, itt kapnak tájékoztatást a bejövők” – mutatta Szása, az egyik kint dolgozó tolmács, aki körbekalauzolt minket. „Akiknek már megvan a jegye a továbbutazáshoz, azok a váróban pihenhetnek. Itt kapnak élelmiszert is, ha megéheztek. A többieket elirányítjuk a nemzetközi jegypénztárba, ahol megvehetik a jegyüket.”
Közben befutott egy segélyszállítmány, amit a Baptista Szeretetszolgálat vett át. Két iskola tanulói küldtek különböző tartós finomságokat, illetve a baptisták saját vécépapír-rakománya érkezett meg. Megtudtuk, hogy az étkeztetést a nagyobb karitatív szervezetek vállalták, és ezt napok szerint fel is osztotta közöttük a védelmi bizottság.
„Itt most csak annyi a teendőnk, hogy ügyeljünk rá, hogy mindenki megkapja az ételt és italt” – árulta el Révész Lajos baptista lelkész, aki kiemelte, hogy jelenleg személyi adományokat a csarnokban nem tudnak fogadni. Aki adományozni szeretne, annak érdemes magukat a karitatív szervezeteket megkeresni.
Két nagy telekommunikációs cég is jelen van a csarnokban, így akinek szüksége van rá, ingyen kaphat SIM-kártyát. A pultban ülő férfi elmondta: egy ember négy kártyát kérhet magának, amivel ingyen hívhat bármilyen ukrajnai telefonszámot és egy bizonyos kereten belül EU-st is, valamint a kártya tartalmaz 500 MB adatforgalmat is.
A csarnokban működik egy orvosi szoba is, ahol aki szeretne, a továbbutazáshoz akár oltást is kérhet magának. A dél-pesti kórház orvosai ingyenes gyorsteszttel is segítenek a menekülteknek. A gyermeksarokban több önkéntes is ügyel a gyerkőcökre és játszanak is velük, hogy ha csak egy kis időre, de elfeledtessék a menekülés megpróbáltásait. Az anyukák kényelmét egy pelenkázószoba is segíti, ahol minden szükségeset megtalálnak a babaápoláshoz.
Egy igen hasznos szórólapba is belefutottunk. A Családbarát Magyarország Központ helyszínen osztogatott ukrán és magyar nyelvű tájékoztatása az esetleges kizsákmányolásra és az átverésekre hívja fel a menekültek figyelmét: senki ne fogadjon el munkáért szállást, ne írjon alá semmit, amit nem ért, vigyázzon a túl jól hangzó állásajánlatokkal és ne adja ki a kezéből az útlevelét. Külön felhívják a figyelmet a prostitúcióhoz kapcsolódó veszélyekre: fogadják gyanakvással az olyan hirdetőket, akik csak fiatal lányokat hajlandók elszállásolni.
Nagyon nehéz helyzetben van az a dnyiprói család, akikkel a várószobánál futottunk össze. A nevüket nem akarták elárulni, de elmesélték, hogy maguktól nem vágtak volna neki a viszontagságos útnak, de kisfiuk betegsége miatt rákényszerültek.
„A nagyszüleink otthon maradtak” – mesélte az anyuka. „A férjem is csak azért tudott átjönni a határon, mert a nagyobbik fiam leukémiában szenved, és emiatt külön engedélyt kaptunk, hogy közösen hagyhassuk el Ukrajnát…” A család Dániába tart, és bár nem él ott senkijük, de az északi országban szeretnének majd letelepedni, mert egyedül ott van olyan kezelés, ami a súlyos beteg kisfiún segíthet.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre