Sokan kritizálták a „műveletet”, végül mégis engedélyezték. Ha sikerül a kutatók terve, több száz millió ilyen rovart repkedhet szabadon.
Génmódosított szúnyogokat engedtek szabadon Floridában, a Keys szigetcsoportnál. A hím lárvák elengedésére azért került sor, hogy korlátozzák a rovarok által terjesztett Zika- és Dengue-vírus terjedését. A kutatók terve szerint hat helyszínen, hetente 12 ezer egyiptomi csípőszúnyog fog kikelni. A folyamat három héten át tart.
A génmódosított szúnyogok hímjei a helyi, vérszívó nőstényekkel fognak párosodni, aminek következtében életképtelen nőstény utódokat hoznak létre. A módszer tehát arra szolgál, hogy szabályozzák az egyiptomi csípőszúnyog helyi populációját – írja a The Guardian. Floridában a szúnyogokhoz köthető megbetegedésért az afrikai eredetű állat a felelős.
A génmódosítást végző cég szerint Brazíliában már sikeresen tesztelték a technológiát, és a módszer nem okozott kárt sem a környezetben, sem az emberi egészségben. Több szakértő ugyanakkor ellenzi a természet rendjébe való beavatkozást. Volt, aki a probléma nagyságát szemléltetve „Jurassic Park-kísérletnek” nevezte a műveletet.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre