Bár idén tilos a tűzijáték és a petárda, előfordulhat, hogy valaki nem tartja be a szabályokat, így jobb, ha felkészülünk. A legtöbb kutya ugyanis fél a szilveszteri ricsajozástól, puffogástól. A Metropol ad néhány tippet, hogy mindketten könnyebben átvészeljétek.
Talán még sosem vártunk ennyire az óévbúcsúztatót, mint az ideit, a 2020-as évet úgy tűnik mégsem meneszthetjük hangos tűzijátékkal és ünnepléssel a járvány miatt. A kutyásoknak azonban ennek ellenére érdemes felkészülni, hiszen sajnos biztosan lesznek olyanok, akik nem tartják be az előírásokat és tűzijátékot lőnek vagy petárdát dobálnak majd. Nem minden kutya viseli ugyanis jól a szokatlan és hangos zajokat. Összegyűjtöttünk néhány tanácsot, amelyek segíthetnek abban, hogy neked és kutyádnak is a lehető legkellemesebben teljen az év utolsó napja.
Sok kutyus annyira fél a tűzijátéktól és a petárdázástól, hogy akár saját magukban is kárt tehetnek. Érdemes ezért egy teljesen biztonságos helyet keresni a házban, ahol el tud bújni. Ez lehet egy nagyobb fürdőszoba vagy egy zárható garázs is, ahol a kutya komfortosan érezheti magát. Fontos továbbá, hogy ha tisztában vagyunk azzal, hogy a szőrmók nem bírja a stresszt, maradjunk vele otthon, így kevésbé lesz ijesztő számára az este. Mindig ellenőrizzük, hogy a kiválasztott hely valóban biztonságos-e a kutya számára, vagyis nincs olyan tárgy vagy felület, amitől megsérülhet.
Fontos, hogy a nyugtalan kutyát ne vigasztaljuk, ő ugyanis ezt az érzést nem ismeri. Azt fogja hinni, hogy megdicsérjük azért, mert fél. Ha ő hozzánk bújuk, természetesen simogassuk, szeretgessük, de ha el szeretne inkább bújni, vonulni, ezt is engedjük meg neki. Ha nyugodtan viselkedik vagy épp nem rezzen össze egy hirtelen zajtól, azonnal jutalmazzuk meg, így rájön, hogy nem kell félnie.
Ha már kipróbált dolog nálatok a szilveszteri rettegés, akkor érdemes állatorvossal egyeztetni, hogy mit tegyünk. Adott esetben a szakember lehet, hogy állatoknak való nyugtatót is ajánl, hiszen a kutya idegrendszerének nem tesz jót egy egész éjszakán át tartó pánik és reszketés. A spray, konnektorba dugható párologtató, vagy nyakörv formájában kapható nyugtató feromonok is eredményesen használhatóak, és általában nincs mellékhatásuk.
Jó segítség lehet, ha előre felkészülünk. Ha az internetről zajokat játszunk le neki, és ha nem fél közben, jutalmazzuk. Így kevésbé lesz érzékeny. Már néhány héttel szilveszter előtt megkezdhetjük az ily módon történő hozzászoktatást.
Mivel szilveszter estéjén amint elkezd sötétedni sokan már tűzijátékoznak, fontos, hogy semmiképpen se sétáltassuk a kutyánkat póráz nélkül aznap. Olyan kutyus is megijedhet és elszaladhat, aki addig sosem félt és akit mindig póráz nélkül sétálttat a gazdi. Legyünk óvatosak ebben, nehogy baj történjen! Fontos, hogy legyen a kutyán olyan biléta, amin a gazdi elérhetősége rajta van, ha mégis véletlenül elszaladna, és más megtalálja, azonnal haza tudják vinni. Ha a kutyusunkat a kertben tartjuk, győződjünk meg róla, hogy a kert egyik pontján sem tud a kerítésen átszökni. Akár egy nyitható előkapu is jó lehetőség lehet számára.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre