![](https://cdn.metropol.hu/2025/02/hjudQtucNmimHeVmYzpvawyVnErAGzKFTuqRgh_VYd0/fill/550/310/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzFkMGFlNDk2YmEzODRhNjJiMWRhZGFiZTc2NDJmZjQx.png)
Gyöngyfűzőszakkör
A csoport segítségével az érdeklődők elsajátíthatják a különböző gyöngyfűzési technikákat, a fagyöngy nyaklánctól egészen a cakkos-rojtos ékszer készítéséig.
Szeretettel várunk Madarász Rita és Viski Noémi tárlatvezetésére Madarász Rita: Future Structures című kiállításán.
A kiállított interaktív kísérleti textilinstalláció azt az átmeneti állapotot ragadja meg, amelyben a kézzel készített, szövött struktúra ugyan még uralja a teret, azonban az elektronikus rendszer közbelépése háttérbe szorítja a tapintás útján történő megismerést. Egy sajátos interaktív helyzetbe kerülünk: az érzékelőpanelek a látogató jelenlétekor mozgásba hozzák a fekete-fehér, szövött mintákat, bemutatva ezáltal azok felépítését. Miként tekinthetünk a technológiára ebben a helyzetben? Önálló cselekvő vagy egy eszköz a kapcsolatteremtéshez? Közelebb hoz vagy távol tart, teremt vagy elvesz? Készülhet-e a jövőben még bármilyen anyag technológiai beavatkozás nélkül?
Azáltal, hogy az installáció nem leplezi, hanem feltárja a szerkezetet – a kábelek kusza rendszerét és a szövött anyagok fonák oldalát is –, az adott médium anyagi-tárgyi jellegzetességeire hívja fel a figyelmet. A textíliákhoz kötődő legalapvetőbb tapasztalási forma, a tapintás elhagyása egyúttal egy tudatos kritikai reflexió a kortárs kultúra működési mechanizmusaira.
Madarász Rita textiltervező művész a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen szerezte diplomáját szövöttanyag-tervezés specializáción. Munkáiban azzal foglalkozik, hogyan válhat a szövet médiummá és interdiszciplináris alkotássá, illetve milyen szerepet tölthet be a textíliákhoz hagyományosan rendelhető funkciókon túl. Projektjeiben kézzel szőtt kísérleti struktúrákon keresztül vizsgálja az anyagokhoz való kapcsolódás lehetséges formáit, leginkább a textil mozgatásának alternatív módjaira koncentrálva és különböző tudományágak szakembereivel karöltve.
Kurátor: Viski Noémi
A kiállítás március 4-ig látogatható nyitvatartási időben.
Helyszín: K11 Labor (1075 Budapest, Király u. 11.)
Nyitvatartás:
Kedd 10:00–18:00
Szerda 15:30–19:00
Csütörtök 12:00–18:00
A csoport segítségével az érdeklődők elsajátíthatják a különböző gyöngyfűzési technikákat, a fagyöngy nyaklánctól egészen a cakkos-rojtos ékszer készítéséig.
Az alkotás személyes élményeken keresztül idézi fel a Nicolae Ceaușescu nevével fémjelzett sajátságos kort a Magyarság Háza Filmklub következő alkalmán.
A fekete-fehér felvételek a 20. század első évtizedeinek téli hétköznapjaiba és ünnepeibe engednek bepillantást a Kárpát-medence egész területéről.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre