Idegenek mindenütt – Művészettörténeti előadás a Velencei Biennáléról

Az esemény ezúttal is számos kérdést vet fel, mint például, hogy ugyanazt a művészetfogalmat használjuk-e, vagy amit látunk, az mennyire autentikus?



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2024.06.19.
Módosítva: 2024.06.19.
művészettörténeti Idegenek mindenütt biennále

Előadó: Bordács Andrea esztéta, az ELTE SEK vizuális művészeti tanszékének tanszékvezető docense.

Idegenek mindenütt
 


Az idén 60. alkalommal megrendezett Velencei Képzőművészeti Biennále a világ legnagyobb művészeti seregszemléje, ahol szemtanúi lehetünk a kortárs művészetek főbb jellemzőinek, aktuális kérdésfelvetéseinek. A főkurátor, a brazil Adriano Pedrosa „Idegenek mindenütt” címet adta az idei eseménynek, és egy 11 évvel korábbi biennálét látogatva kezdett azon gondolkozni, hogy ő milyen művészeti fesztivált is rendezne. Már a korábbi biennálék is tudatosan figyeltek az Európán, Amerikán kívüli világ művészeti életére: 2022-ben Afrikán és a tudatalatti világ megjelenítésén volt a hangsúly, 2024-ben pedig Latin-Amerika és a törzsi kultúrák kerültek a középpontba.

Az egyes nemzeti pavilonok valamely nemzet vagy kisebbség problémáját tematizálják. A legjobb pavilonnak járó Arany Oroszlán-díjat az ausztrál pavilon, az ausztrál őslakosok felmenőinek érzékeny vizsgálatáért nyerte el, míg a legjobb résztvevőnek járó díjat a Mataaho Collective nevű új-zélandi csoport kapta különleges installációjáért. Az idei biennáléra leginkább a kollektív emlékezés és traumabemutatás és -feldolgozás a jellemző. Emellett azonban találkozhatunk futurisztikus, vagy a látványra fókuszáló művekkel is. Ez utóbbihoz tartozik a magyar pavilon Kopeczky Róna által kurált „Techno Zen” című kiállítása, amely a nemzetközi hírű Nemes Márton munkája.

Az előadás bemutatja a biennále által felvetett főbb kérdéscsoportokat, a díjazottakon kívül, szubjektíven kiemel néhány fontos és izgalmas jelenséget, tárlatot – természetesen a magyar pavilonra is kitérve –, valamint szó lesz a biennále kísérőeseményeként a városban látható kiállításokról is.

Részvételi díj: 1000 forint, Hegyvidék Kártyával: 500 forint

Időpont: június 19., 18.00
Helyszín: Hegyvidék Galéria (1126 Budapest, Királyhágó tér 10.)

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás