Előadó: Csutorás Ferenc, Pap Péter István.
Vajon milyen hatással volt a szocializmus (és a korszak állambiztonsága) arra, hogy ma éppen milyen ízű, illatú bikavért töltenek palackba az egri gazdák? Mennyiben határozza meg napjaink egri borvidékének lehetőségeit az 1945 és 1989 közti időszak öröksége?
Csutorás Ferenc gyakorló egri bortermelőt és Pap Péter István jelenkori magyar történelemmel és szocializmussal foglalkozó történészt régóta foglalkoztatják ezek a kérdések, melynek nyomán 2021-ben – Szilágyi Réka borkultúra-szakértővel közösen – könyvet is írtak az egri bikavér történetéről, amelyben hangsúlyosan megjelenik a szocializmus időszaka is.
A könyvhöz kapcsolódó kutatásaikra épülő, képekkel illusztrált előadásukban a bikavér, és tágabban az egri vörösbor történetének kérdéseit fogják érinteni, a szocialista agrármodernizáció, a tsz-szervezés, a helyi társadalom „paraszttalanítása”, a magántermelői-családi tradíciók folytonossága és megszakítottsága, a turizmus, az állambiztonsági iratok, a T-lakások, a korabeli exportpiacok, az ipari kémkedés, illetve a szőlő- és borminőség szempontjából.
Részletek és regisztráció: https://abtl.hu/KON_2023
Időpont: szeptember 17. 14.00
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre