Szeretjük, ha télen is hozzájutunk olyan gyümölcshöz, ami éppen nem terem, ezért készítünk lekvárt. Most egy olyan befőzési módot ajánlok, amely nem a hagyományos, tartósítószeres, vagy fejére állított üvegezős technikával menti át a téli szezonra a gyümölcshúst, hanem a fagyasztóban őrzi meg a nyár és az ősz ízét-illatát. Ezúttal szilvából, úgy, hogy egy füst alatt egy kis ivólével és gyümölcsalapú nasival is kényeztessük magunkat.
2 kg szilva (nem ringló)
víz
gyümölcsvelő, darált dió, kókuszreszelék, gesztenyemassza, édesítőszer, ha kell
A szilvát megmossuk, kettévágjuk, kimagozzuk, így beletesszük egy széles lábosba. Annyi vizet öntünk rá, hogy éppen ellepje a gyümölcsdarabokat.
Amikor már 5-10 percet rotyogott a szilva a vízben, akkor egy fedő segítségével leöntjük a levet, ha szükséges egy szűrőn keresztül áttöltjük csavaros üvegbe, vagy rögtön felhajtunk belőle egy pohárral. Én még melegen is szeretem a friss szilvalét. Az üveget a hűtőben tároljuk, míg el nem fogy a gyümölcslevünk.
Miután leöntöttük az ivólét, tovább rotyogtatjuk a szilvát, amíg lekvárrá összeáll. Ízlés szerint, ha lehűlt, így darabba hagyjuk, vagy ha homogén masszává turmixolva műanyag dobozokban a mélyhűtőbe tesszük, és innen vesszük elő adagonként, ha a kenyérre vagy a joghurtba tennénk egy kis gyümölcslekvárt.
Az így eltett lekvárhoz sem cukrot, sem tartósítószert nem kell adni. Tisztán csak a gyümölcs íze marad télire, romlatlanul.
Ha egy kis nasira vágyunk, vegyünk ki a felfőzött gyümölcshúslekvárból egy adagot, keverjünk hozzá darált diót vagy gesztenyemasszát. Tegyük be a hűtőbe dermedni, aztán golyócskákat formázva hempergessük be kókuszreszelékbe, és nassoljunk egészségeset!
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre