Titkos múlt a falak mögött: Budapest házai, amelyek életeket mentettek

Carl Lutz svájci diplomata védett házai ma is állnak, lakóik pedig gyakran mit sem tudnak otthonuk hősies múltjáról. A falak, ha mesélni tudnának, megtudnánk, hogy menekült meg több ezer zsidó.



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2025.05.02.
Budapest zsidó Carl Lutz

A falak, amelyek ma is állnak, több ezer zsidót védtek meg a biztos haláltól. Képzeld el, hogy nap mint nap belépsz a lakásodba, és fogalmad sincs róla, hogy ugyanott 80 évvel ezelőtt több tucat ember bújt el a halál elől! Ez nem egy Netflix-sorozat sztorija, hanem a valóság Budapesten. Carl Lutz, a második világháború alatt Budapestre akkreditált svájci diplomata több mint 62 000 zsidót mentett meg a biztos haláltól, gyakran egy-egy ház falai mögé rejtve őket.

falak
Falak, amelyek több ezer embert mentettek meg (Fotó: Fortepan Hirschi Ágnes)

Az egyik legismertebb „védett ház” a Vadász utca 29. szám alatt található Üvegház, mely ma is áll és lakott. De nem ez az egyetlen. Összesen 76 ilyen épület volt, közülük sok a mai napig használatban van. A Szent István park, a Pozsonyi út, a Dob utca vagy éppen a Csáky utca környékén sétálva teljesen hétköznapi házakról van szó, ezek az épületek egykor a halál árnyékában nyújtottak menedéket.

 A Vadász utca 29.-ben ma is laknak (Fotó: Google Maps)

Lutz a svájci követség védelmét „családonként” értelmezve tízezrével adott ki védleveleket (Schutzbriefeket), és sokszor ezek alapján szervezte meg a védett házak hálózatát. A házakra vörös alapon fehér keresztet festettek, jelezve a svájci diplomáciai védelmet. Persze sokszor hiába, a nyilasok így is betörtek.

Az interaktív térkép segítségével megismerheted azokat a budapesti épületeket, amelyek egykor menedéket nyújtottak az üldözötteknek. A térkép ide kattintva érhető el. 

A legmegdöbbentőbb, hogy a jelenlegi lakók zöme nem tudja, hogy otthona valójában történelmi emlékhely. Egy ilyen házban élő lakó elárulta:

Csak akkor tudtuk meg, hogy mi volt ez a ház, amikor egy turista megállított minket a kapuban és mesélt Carl Lutzról. Mi meg csak néztünk.

Falak között bujkált az orvos is

Az oldalon többen osztanak meg saját történetet, emléket. 

Negyedmagammal – két nagynénémmel és egyikük férjével – jutottam a csillagos házba, amelyet már ismertem, mivel nővérem ott élt hozzátartozóival. Nyolcan osztottuk meg a 2 szobás lakást

– írja visszaemlékezéseiben dr. Grosz György.

Gyerekkori élményéről számol be Komlós Tamás is az oldalon. Ő a Dob utca 11.-ben lakott.

12 éves voltam, amikor a németek megszállták Budapestet. Itt, ebben a házban éltem nagyszüleimmel, Deutsch Árpáddal és Etellel, valamint bátyámmal, Komlós Róberttel. Ebből a házból vitték el a halálba nagyapámat, innen kerültünk – nagy viszontagságok után – vissza, amikor már gettó volt, miután megjártuk a svájci „védett házat” (ahonnan kis híján a Szent István téri Duna-szakaszba lőttek minket – ez egy külön rémálom), a Légrádi Károly (Balzac) utca 43.-as számot. Dob utca 11.! Szerettem ezt a kétemeletes házat.

Saját élményét meséli el az oldalon  dr. Körmendi István is, akinek a szülei ilyen védett házban voltak.

1944 áprilisában – a pontos napra nem emlékszem, mivel akkor már munkaszolgálatos voltam – szüleimet az I. kerületi Mészáros utca 2. szám alatti lakásunkból a »csillagos ház«-nak kijelölt Ág utca 4.-be költöztették. Miután a család a városban különböző helyein lakó tagjaira is hasonló sors várt, elhatározták, hogy önként az Ág utcába települnek. Végül összesen 14 személy zsúfolódott egyazon lakásba. Mindenki csak egy bőröndnyi holmit vihetett magával. Fontos megemlíteni, hogy az átköltöztetés és minden egyéb korlátozó intézkedés elrendelését, szervezését kizárólag magyar hatósági közegek bonyolították, mégpedig nagy ügybuzgalommal, az együttérzés legcsekélyebb jele nélkül. Német katonai szervek a zsidó lakosság elleni közvetlen cselekményekben nem vettek részt, erre nem is volt szükség, hiszen a – lényegében szuverén magyar hatóság emberei – a feladatot a németek által is csodált gyorsasággal bonyolították.

Egy érdekes és az akkori helyzetre jellemző történet: édesapám az idő tájt 24 éve volt a kerület igen népszerű körzeti orvosa, igazi, klasszikus értelemben vett háziorvos, akinek gondja volt a család minden tagjára, a csecsemőtől a dédszülőkig. Zsidó orvos akkor már nem kezelhetett keresztény beteget. Előfordult, hogy a sötétség leple alatt osont be egy-egy bajba jutott páciense, hogy orvosi segítséget kérjen a szeretett doktor bácsitól, dacolva a drákói szankciókkal, melyek nemcsak az orvost, de páciensét is fenyegették. Szörnyű konfliktushelyzet: hiszen a beteg meghallgatáson, fizikális vizsgálaton, pár jó szón kívül semmit sem kaphatott a gyógyszerrendeléstől is eltiltott orvostól, aki egy »kiirtandó, kártékony zsidó«.

 

 

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás